Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #46: Giętarka rolkowa

Procesy produkcyjne, działy fabryk, nazwy stanowisk w przemyśle czy specyficzne urządzenia. To właśnie te zagadnienia wyjaśniamy Wam w naszym słowniku przemysłowym. Dzisiaj przedstawiamy maszynę, która odgrywa istotną rolę w wielu zakładach produkcyjnych.

Giętarka to urządzenie, którego zadaniem jest gięcie (zmiana krzywizny) obrabianego przedmiotu. Mogą być nim profile, blachy, kształtowniki, pręty, rury itp. To właśnie w zależności od typu obrabianego materiału wyróżniamy poszczególne rodzaje giętarki.

Dzięki giętarce można utworzyć różnego typu klamry czy haki, a także zawieszenie kół czy wały wykorbione. Z tego urządzenia korzystają także operatorzy w firmie DWD Bautech (producent świetlików dachowych). Jak możecie zobaczyć w odcinku programu „Fabryki w Polsce” giętarka jest tu wykorzystywana do nadawania profilom kształtu łuku.

Pracownicy DWD Bautech korzystają z giętarki rolkowej. To specjalny typ maszyny, która jest wykorzystywana do gięcia wzdłużnego, a obrobiony metal uzyskuje się poprzez przepuszczenie przez specjalne rolki.

Urządzenie charakteryzuje się sztywną, mocną konstrukcją, natomiast rolki są wykonane są z wytrzymałej i hartowanej stali.  Najczęściej za pomocą sterownika nożnego można operować urządzeniem w prawo i lewo. W większości giętarek istnieje także możliwość pracy w pozycji pionowej lub poziomej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *