Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #27: Trawienie metali

Aby stal nierdzewna była odpowiednio zabezpieczona przed korozją przeprowadza się wiele procesów. Jednym z nich jest trawienie. Na czym to polega?

Najogólniej trawieniem możemy nazwać taki proces, którego celem jest usunięcie z metalu przebarwień, tlenków oraz zanieczyszczeń. Dzięki temu stal i inne produkty stają się bardziej odporne na korozję, która może doprowadzić do  niszczenia materiału. Warto jednak dodać, że trawienie jest też sposobem na poprawienie wyglądu estetycznego obrabianego materiału.

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje trawienia. Pierwszy z nich to trawienie zanurzeniowe. Polega na umieszczeniu metalu w kwasie azotowym, fluorowodorowym bądź mieszaninie kwasów. Ten proces jest stosowany przy materiałach niezamkniętych (np. rurociągów), gdzie istnieje możliwość wypłynięcia kąpieli trawiących.

Drugim z rodzajów trawienia jest to natryskowe. Tą metodę wykorzystuje się przy konstrukcjach zamkniętych, które posiadają wiele niedostępnych miejsc. Natomiast trawienie pastą lub żelem jest stosowane przy powierzchni strefy przegrzania termicznego i szwów spawalniczych.

Miejsce w fabryce, w którym przeprowadza się proces trawienia to trawialnia. Jeśli jesteście zainteresowani, jak wygląda praca w tym miejscu to zobaczcie odcinek naszego programu, który nagraliśmy w fabryce firmy Joskin (producent m.in. części maszyn rolniczych). Na nagraniu docelowo przedstawiliśmy proces cynkowania ogniowego, jednak zanim trawers trafi do pieca cynkowniczego musi nastąpić trawienie materiału. W pierwszej kąpieli trawiącej usuwane są oleje oraz tłuszcze, a następnie – po płukaniu – eliminowana jest rdza i zgorzeliny. W kolejnym kroku przeprowadza się proces topnikowania, o czym szerzej napiszemy w kolejnym wydaniu naszego słownika przemysłowego (już za tydzień!).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *