Cięcie plazmowe, cięcie wodą czy obróbka skrawaniem. Jest wiele metod obróbki metali, o kilku z nich pisaliśmy w ramach naszego słownika przemysłowego. Jednak do cięcia niektórych materiałów, o specyficznych właściwościach może być konieczne zastosowanie specjalnego noża.
Nóż oscylacyjny – bo o nim mowa – to ostrze, najczęściej wykonane z węglika spiekanego, montowane w urządzeniach CNC, które porusza się w górę i w dół. W trakcie procesu cięcia wykorzystywany jest proces oscylacji. Na czym to polega? Dobrze wyjaśnia to opis jednego z producentów narzędzi skrawających, firmy Solid: „Zjawisko oscylacji to cykliczna zmiana skoku noża oscylacyjnego realizowanego przez głowicę oscylacyjną, względem innej zmiennej, w tym przypadku zmiennej dotyczącej układu przestrzennego X,Y,Z” wyjaśnia firma Solid na swojej stronie internetowej.
Zastosowanie noży oscylacyjnych pozwala na wyeliminowanie zjawiska „zaciągania” obrabianego materiału.
Jednak podstawową zaletą tego narzędzia jest możliwość wykonania obróbki na specyficznych materiałach. W przeciwieństwie do innych akcesoriów, nóż oscylacyjny dobrze radzi sobie z cięciem gumy, folii magnetycznej, tektury falistej, pianki, skóry czy korka.
Bardzo często z cięcia nożem oscylacyjnym korzystają pracownicy sektora motoryzacyjnego i termoizolacyjnego. Narzędzie dobrze nadaje się przy tworzeniu różnego rodzaju uszczelek czy wycinania dywaników samochodowych.
Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej o obróbce metali przy użyciu noża oscylacyjnego, to warto zobaczyć do jednego z odcinków programu „Fabryki w Polsce Extra”. Pracownicy firmy Kimla przedstawili nam wszystkie tajniki działania plotera.
Dodaj komentarz