Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #49: Nadawa

W naszym słowniku przemysłowym chcielibyśmy przybliżać Wam m.in. znaczenie poszczególnych procesów produkcyjnych. Celem tej serii jest także zaznajomienie z nazewnictwem i terminami, którymi posługują się przedstawiciele sektora przemysłowego. Czy wiecie, co to jest nadawa?

W ten sposób określa się ilość danego surowca (może być to, np. węgiel, miedź, bawełna), którą jednorazowo wkłada się do urządzenia, aby dokonać jego przetworzenia. Jednym z przykładów może być porcja węgla kamiennego, którą umieszcza się w piecu koksowniczym, aby przerobić ją w koks.

Jak możecie zobaczyć w jednym z programów „Fabryki w Polsce” terminem nadawa posługują się także pracownicy KGHM. Nadawa miedzi kierowana jest do pieca zawiesinowego, gdzie w temperaturze dochodzącej do 1500 stopni Celsjusza, zachodzi utlenienie metali.

Warto jednak zauważyć, że pojęcie nadawy występuje także w odniesieniu do procesów technologicznych ciągłych. – Nadawą nazywa się strumień roztworu zasilającego, który rozdzielany jest na strumień filtratu (permeatu) oraz strumień koncentratu (retentatu). Istotne znaczenie ma fakt, że rozdzielane składniki nie ulegają przemianom chemicznym, termicznym ani biologicznym, co pozwala na ich ponowne zastosowanie – informuje serwis EkoMBR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *