Ładowanie pojazdów elektrycznych. Fot. Pixabay

Ładowanie pojazdów elektrycznych. Fot. Pixabay

Aktualności

Tak się robi rewolucję elektromobilności? Michelin wprowadza duże ułatwienie dla kierowców „elektryków”

Jednym z największych problemów przy zwiększeniu liczby użytkowników samochodów elektrycznych jest mała liczba stacji do ładowania pojazdów. „A co jeżeli w samochodzie zabraknie energii i pojazd stanie w szczerym polu?” Tego typu pytania mogą zadawać potencjalni nabywcy pojazdów elektrycznych. Dlatego rozwiązanie, które niedawno uruchomiła firma Michelin może być ważnym krokiem w rozwoju elektromobilności.

Znany producent opon posiada w Olsztynie zakład produkcyjny. To właśnie tam koncern Michelin otworzył całodobową stację ładowania pojazdów elektrycznych. Co warte podkreślenia, każdy posiadacz „elektryka” będzie mógł doładować pojazd całkowicie bezpłatnie.

Firma planuje utworzenie kilku tego typu punktów na terenie Olsztyna.

Cel: zmniejszyć emisję CO2

To jednak nie koniec. Michelin dokonał wymiany swojej floty na pojazdy o napędzie elektrycznym. Producent opon kładzie także nacisk na transport intermodalny (połączenie transportu kolejowego i kołowego) – tak by ograniczyć wykorzystanie tirów i tym samym zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

–  Takie rozwiązanie przyczynia się do ograniczenia ruchu na ulicach Olsztyna o około 4,5 tys. pojazdów miesięcznie, ponieważ samochody ciężarowe mogą dojeżdżać do zakładu z pominięciem miejskich dróg. Pozwala to na zmniejszenie w znacznym stopniu poziomu emisji spalin i hałasu. Dodatkowo, z myślą o owadach zapylających, przy nowej bramie powstała łąka kwietna o powierzchni 1,6 tys. m.kw – mówi dla PAP Ewa Konopka, rzecznik Michelin Polska.

Koncern zamierza także przestawić swoją produkcję na bardziej ekologiczną. Obecnie udział materiałów biodegradowalnych w oponach Michelin to 30 procent, jednak w planach jest zwiększenie tej liczby do 80 procent.

Firma Michelin jest największym pracodawcą w Olsztynie i regionie – zatrudnia 5 tys. osób. W Olsztynie rocznie produkowanych jest 11 milionów opon, co stawia tę firmę w gronie największych fabryk oponiarskich na świecie.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *