Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #35: Mlewnik walcowy

W naszym słowniku przemysłowym wyjaśniamy znaczenie urządzeń, procesów produkcyjnych, przedstawiamy też działy fabryk i stanowisk przemysłowych. Tym razem pragniemy przybliżyć specyfikę urządzenia, które pełni ważną rolę w przemyśle olejarskim i młynarskim. Co to takiego?

 

Mlewnik walcowy. Fot. B Harke - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7712540

Mlewnik walcowy. Fot. B Harke – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7712540

Mlewnik walcowy – bo o tym mowa – to maszyna, której podstawowym zadaniem jest rozdrabnianie i mielenie ziarna. Jednym z najważniejszych elementów tego urządzenia jest para walców, które poruszają się w przeciwnych kierunkach. Pomiędzy nimi znajduje się szczelina, do której wprowadzana się obrabiany surowiec.

– Materiał rozdrabniany wpadając do kosza zasypowego rozprowadzany jest na całą długość szczeliny zasilającej. Wałek podający wybiera materiał i podaje kanałem do szczeliny rozdrabniającej pierwszego stopnia. Ilość podawanego ziarna uzależniona jest od prędkości obrotowej wałka podającego i od ustawienia ciężarków przesłony zasilającej – tak opisuje zasadę działania maszyny jeden z producentów tego urządzenia, firma Spomax.

W fabryce firmy Cargill, gdzie powstaje syrop glukozowy również korzysta się z mlewników walcowych. To w tych urządzeniach następuje mielenie pszenicy, która następnie na odsiewaczach jest dzielona na poszczególne frakcje. Więcej o produkcji syropu dowiecie się z odcinka programu „Fabryki w Polsce”, który nagraliśmy w firmie Cargill.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *