AktualnościSłownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #53: Piszczel hutnicza

Dużej części z nas piszczel może kojarzyć się z określeniem kości w nodze. Jednak w hucie szkła tym terminem nazywamy zupełnie coś innego. To podstawowe narzędzie pracownika takiego zakładu. Do czego służy piszczel hutnicza?

Piszczel hutnicza. Fot. Krosno Glass.

Piszczel hutnicza. Fot. Krosno Glass.

Piszczel hutnicza to długa cienka rura, najczęściej wykonana ze stali żaroodpornej bądź z chromoniklu. Za pomocą jednej części narzędzia hutnik nabiera porcję masy szklanej prosto z rozgrzanego pieca.

W ten sposób szkło przylepia się do końcówki rury. Żeby je uformować szklarz wdmuchuje powietrze w drugi koniec piszczeli, cały czas obracając narzędziem. Wdmuchiwanie powietrza jest trudnym zadaniem dla laika. Aby uformować pożądany kształt kieliszka czy szklanki należy „wtłoczyć” odpowiednią ilość powietrza.

Aby zobaczyć fachowców, który na co dzień pracują z piszczelą warto zobaczyć odcinek programu „Fabryki w Polsce”, który nagraliśmy w hucie szkła Krosno Glass.  Z filmu dowiecie się więcej o innych zadaniach pracowników wydziału obróbki, produkcji form czy laboratorium. Czy jesteście ciekawi, czym w Krosno Glass zajmuje się kowal? Wszystkiego o hucie szkła dowiecie się z naszego programu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *