AktualnościSłownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #54: Ebonit

W naszym słowniku przemysłowym staramy się Was zaznajamiać z nazewnictwem i terminami, którymi posługują się pracownicy sektora przemysłowego. Chodzi o procesy produkcyjne, nazwy stanowisk, ale także narzędzia czy materiały, z których chętnie korzystają załogi fabryk. Jednym z takich materiałów może być ebonit. Czy wiecie, jakie zastosowanie w przemyśle może mieć ten materiał?

Ebonit to rodzaj gumy twardej, składający się z kauczuku ebonitu oraz dużej ilości siarki (ponad 25%). Ze względu na swoje właściwości to tworzywo może pełnić ważną rolę w niejednym zakładzie produkcyjnym.

Ebonit to materiał twardy, odporny na ścieranie, a co istotne, przewyższający podobną grupę produktów pod względem właściwości elektroizolacyjnych. Pracownicy fabryk używający ebonitu mogą być także przekonani o jego odporności na starzenie i działanie substancji chemicznych w agresywnych środowiskach.

Z tego powodu guma ebonitowa jest wykorzystywana przy produkcji instalacji do uzdatniania wody w fabryce firmy Talmex. Rolą materiału jest zabezpieczenie konstrukcji przed kwasem solnym. Pełen proces produkcji instalacji możecie zobaczyć w odcinku programu „Fabryki w Polsce”, który nagraliśmy w zakładach Talmexu.

Z ebonitu korzystają także producenci skrzynek akumulatorowych czy wykładzin ochronnych. Ze względu na swoje właściwości izolacyjne, ebonit może być również stosowany w elementach izolacyjnych w przemyśle elektrotechnicznym, chemicznym i radiotechnicznym. Warto dodać, że chętnie korzystają z niego także producenci instrumentów muzycznych drewnianych, np. w saksofonu czy klarnetu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *