Do obróbki twardych i trudnoskrawalnych materiałów należy używać specjalnych urządzeń. Jednym z nich jest elektrodrążarka. Na czym polega jej działanie?
Elektrodrążarka bazuje na wyładowaniach elektrycznych, które zachodzą podczas erozji elektrycznej. To właśnie te działania powodują utlenienie poszczególnych materiałów, co ułatwia drążenie.
Elektrodrążarka służy do obróbki twardych elementów. Dzięki niej powstają skomplikowane kształty, które trudno by było uzyskać „zwykłą” obróbką skrawaniem. Chodzi m.in. o stal, węgliki spiekane, aluminium czy miedź (wszystkie są przewodnikami prądu elektrycznego).
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje elektrodrążarek: wgłębne i drutowe. Pierwsza z nich wykorzystuje zjawisko drążenia elektroerozyjnego, a druga cięcia elektroerozyjnego.
Dzięki elektrodrążarce można uzyskać takie kształty, jak: gwinty, ostre narożniki, wykrojniki a także pozostałe elementy form i narzędzi. To właśnie z tego urządzenia korzystają pracownicy narzędziowni w fabryce firmy Ficomirrors Polska (producent lusterek samochodowych). Do czego jest tam wykorzystywana elektrodrążarka? Zobaczycie w programie „Fabryki w Polsce” (u góry strony).
Podobne artykuły

Słownik przemysłowy #80: Dział obróbki mechanicznej
lut 15, 2022
Jak działa fabryka obróbki skrawaniem? [VIDEO]
sie 01, 2021
Słownik przemysłowy #70: Wytaczarka
cze 28, 2021
Słownik przemysłowy #68: Drut oporowy
maj 17, 2021
Słownik przemysłowy #54: Ebonit
lis 18, 2020
Dodaj komentarz