Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #71: Odlewanie kokilowe

Odlewnictwo to nic innego, jak zalewanie ciekłym metalem przygotowanych form. W ten sposób powstaje wiele części maszyn czy narzędzi. Jednak nim do tego dojdzie, trzeba zastosować odpowiednią technikę odlewnictwa. Przedstawiamy jedną z nich.

Odlew kokilowy korpusu silnika samochodowego. Fot. Wikipedia, CC BY-SA 3.0.

Odlew kokilowy korpusu silnika samochodowego. Fot. Wikipedia, CC BY-SA 3.0.

Odlewanie kokilowe to jeden ze sposobów odlewania. Polega na wykonaniu odlewów – najczęściej pod ciśnieniem – do metalowych form, które nazywane są kokilami.

Kokile to specjalne formy wykonane z żeliwa stopowego lub staliwa węglowego. Mają zastosowanie wielkokrotnego użytku. Aby zobaczyć, w jaki sposób przydają się producentom przemysłowym, zobaczcie jeden z odcinków programu „Fabryki w Polsce”. W fabryce Grupy Armatura Kraków, dzięki odlewaniu kokilowemu, powstają rdzenie baterii umywalkowych, wannowych i prysznicowych.

Odlewanie tą metodą stosuje się najczęściej do metali i stopów metali, m.in. cynku, miedzi czy aluminium.

Duża dokładność i ograniczony kształt

Odlewnia VW Poznań. Fot. VW Poznań

Odlewnia VW Poznań. Fot. VW Poznań

Odlewanie kokilowe ma wiele zalet. W przeciwieństwie do odlewania do form piaskowych, możemy otrzymać o wiele większą precyzję wymiarową produktu. Ten rodzaj odlewu charakteryzuje się także lepszą gładkością i czystością powierzchni. Ponadto dzięki drobnoziarnistej strukturze odlewanie kokilowe powoduje lepsze właściwości mechaniczne przedmiotów.

Z drugiej strony znajdziemy także pewne mankamenty takiego rozwiązania. Ograniczona możliwość kształtowania odlewów to jedna z wad tej metody – ciężko jest choćby uzyskać odlewy cienkościenne.  Niektórzy producenci wskazują także na wysoki koszt kokili.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *