Fabryki w Polsce

Jak produkuje się stal?

Huty są kwintesencją przemysłu, to w nich produkuje się stal, wykorzystywaną jako surowiec w fabrykach? Jak przebiega proces produkcji stali? Zapraszamy do obejrzenia odcinka!                                                                                                            

W latach pięćdziesiątych w Warszawie, rozpoczęto budowę tamtejszej Huty Stali. W 1957 roku została uruchomiona Odlewnia Staliwa, pierwszego wydziału produkcyjnego w zakładzie. Kolejne dziesięciolecie przyniosło stopniowy rozwój zakładu, uruchomienie stalowni i kuźni, walcowni zgniatacza i finalnie ciągarni. W ramach rozwoju zakładu, konieczne było uruchomienie kolejnych oddziałów, co następowało stopniowo do początku lat siedemdziesiątych.

W latach dziewięćdziesiątych Huta Warszawa została sprywatyzowana przez Koncern Lucchini, powstała wówczas Huta L.W. Sp. z o.o.
W 2005 roku Hutę L.W. przejmuje, największy na świecie producent stali Koncern Arcelor, który rok później dokonuje fuzji z Koncernem Mittal, wiodącą firmą wydobywczą. Od tamtej pory zakład funkcjonuje pod nazwą ArcelorMittal Warszawa Sp. z o.o.

Obecnie firma działa w ponad 60-ciu krajach, a w 19-stu z nich posiada własne zakłady produkcyjne. ArcelorMittal to czołowy dostawca stali dla sektora samochodowego, budowlanego, AGD oraz opakowań. Firma jest również liderem w zakresie badań i rozwoju oraz technologii, zatrudnia ponad 1 200 naukowców w 11 laboratoriach na całym świecie. W Polsce ArcelorMittal skupia ponad 75% przemysłu hutniczego.

B.S.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *