Fabryki w Polsce

Jak powstają sztuczne choinki? [VIDEO]

Już wkrótce w wielu naszych domach zagoszczą choinki. Coraz częściej zastanawiamy się nad wyborem – sztuczna czy prawdziwa? Być może ta decyzja będzie łatwiejsza po zobaczeniu odcinka naszego programu. Odwiedziliśmy zakład jednego z producentów sztucznych choinek. Z jakiego materiału one powstają? Czym jest wąs foliowy?

Sztuczna choinka. Fot. Erbis

Sztuczna choinka. Fot. Erbis

W najnowszym odcinku programu „Fabryki w Polsce” odwiedzamy zakład firmy Erbis. Nie ma wątpliwości, że jest to polskie zagłębie sztucznych choinek. Z tej fabryki drzewka trafiają do wielu domów w różnych częściach Europy Środkowej.

Pierwszy krok naszej wycieczki to linia do produkcji stojaków lub doniczek do drzewek na drewnianym pniu. Za to zadanie odpowiadają wtryskarki.

Zapewne pytanie, które może Was nurtować brzmi: z jakiego tworzywa powstają sztuczne choinki? Najczęściej jest to folia PVC lub Polietylen (PE). Jak zobaczycie w programie, najpierw folia zostaje umieszczona w maszynie, gdzie jest rozcinana na paski. Rozcięte elementy następnie trafiają do maszyny tnącej, gdzie w wyniku działania noża i wałka powstają… igły.

Jak to się dzieje, że igły sztucznej choinki wyglądają tak, jakby były żywe? Za to zadanie odpowiada kolejna maszyna, którą będziecie mogli zobaczyć w odcinku naszego programu.

Montaż. To jeden z ostatnich elementów powstawania sztucznej choinki. W tym przypadku dowiecie się, czym różni się złożenie w całość choinki z PE od tej z PVC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *