Stacja benzynowa PKN Orlen

Stacja benzynowa PKN Orlen

Aktualności

Tankowanie wodoru będzie możliwe w kolejnych miastach

Coraz większa liczba ekspertów przychyla się do zdania, że wodór może okazać się paliwem przyszłości. W bezemisyjne źródło energii inwestują także polscy giganci. Firma Orlen w ramach strategii wodorowej do 2030 r. zamierza utworzyć sto stacji tankowania tego paliwa. Już w najbliższym czasie zostaną uruchomione kolejne elementy tego planu.

Dzisiaj przedstawiciele Orlenu ogłosili budowę kolejnej stacji tankowania wodoru. Inwestycja powstanie na terenie Wałbrzycha. Stacja będzie ogólnodostępna (zarówno dla samochodów osobowych, jak i ciężarowych) oraz czynna całą dobę. W obiekcie będą mogły zaopatrywać się także autobusy komunikacji publicznej.

O licznych zaletach wodoru jako paliwa mówił podczas konferencji prasowej Józef Węgrecki, członek zarządu PKN Orlen ds. Operacyjnych: – Wdrożenie nowoczesnej technologii wodorowej bezpośrednio przyczyni się do poprawy jakości powietrza w miastach, ponieważ pojazdy napędzane tym paliwem emitują wyłącznie parę wodną. Wpłynie także na obniżenie poziomu hałasu, zwiększając komfort podróżowania. Wodór ma wiele atutów, dlatego będziemy rozwijać tę technologię podejmując współpracę z kolejnymi partnerami – powiedział Józef Węgrecki.

Z kolei Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen mówił o wodorze w kontekście budowania niezależności energetycznej Polski.

Stacja tankowania wodoru w Wałbrzychu zostanie oddana do użytku w pierwszym kwartale 2024 r.

Kolejne miasta

Inwestycja w Wałbrzychu to jeden z kolejnych elementów strategii Orlenu. Już w tym roku firma uruchomiła pierwszą w Polsce mobilna stację tankowania wodoru w Krakowie, a za kilka miesięcy taka instalacja będzie dostępna w Poznaniu i Katowicach.

Natomiast do 2025 r. powstaną stacje w Bielsku Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Warszawie i Pile.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *