Elektrownia Bełchatów. Fot. Morge//Wikimedia Commons

Elektrownia Bełchatów. Fot. Morge//Wikimedia Commons

AktualnościTechnologie

Wytworzy wodór z pary pochodzącej z elektrowni. Pierwsza taka instalacja w Polsce

Współczesne bloki energetyczne charakteryzują się minimum technicznym. Przez to dochodzi do licznych zatrzymań instalacji, co często doprowadza do wyłączenia jednostek wytwórczych. Jak sobie z tym poradzić? Potrzeba zwiększenia elastyczności elektrowni i elektrociepłowni. Takie rozwiązanie znaleźli polscy naukowcy z Instytutu Energetyki, którzy pracują nad innowacyjnym projektem.

– Instytut Energetyki uczestniczy w budowie pierwszego polskiego układu power-to-X bazującego na stałotlenkowym elektrolizerze wysokotemperaturowym. W jego ramach powstanie układ małej mocy zintegrowany z konwencjonalnym blokiem opalanym paliwem stałym. Przedsięwzięcie to ma pokazać możliwość produkcji wodoru w układach połączonych, gdy elektrolizery integrowane są z klasycznymi blokami energetycznymi – mówi dla Newserii Innowacje dr hab. inż. Jakub Kupecki, kierownik Centrum Technologii Wodorowych Instytutu Energetyki.

Poprzez wyposażenie bloków energetycznych w elektrolizery stałotlenkowe jednostki będą mogły zaoszczędzić więcej energii. Wpłynie to również na zmniejszenie emisyjności w sektorze elektroenergetycznym.

 

Pierwsza taka instalacja

Polska technologia power-to-X jest rozwijana w ramach projektu Hydrogin. – Celem projektu jest opracowanie i konstrukcja układu wytwarzającego wodór z wykorzystaniem nadmiarowej energii, w szczególności pochodzącej z odnawialnych źródeł energii o niestabilnym charakterze pracy (energia wiatrowa, słoneczna) oraz pary procesowej z przemysłowej elektrowni lub elektrociepłowni – wyjaśnia Instytut Energetyki na swojej stronie.

Projekt rozpoczął się w kwietniu ubiegłego roku, natomiast pod koniec 2021 r. rozpocznie się długotrwała faza eksploatacji i badań naukowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *