Firma Track Tec to jeden z liderów wśród europejskich producentów materiałów powierzchni kolejowych. Firma jest największym dostawcą materiałów dla PKP PLK. Połowa podkładów kolejowych w Polsce pochodzi właśnie z fabryki Trac kTecu. W najnowszym programie „Fabryki w Polsce” pokażemy produkcję rozjazdów kolejowych. Będzie także o jednej z koncepcji TrackTec – Pociągu Zabudowy Rozjazdów.
Produkty Track Tecu docierają do 30 krajów świata. Co oferuje firma? Podkłady kolejowe – strunobetonowe jak i drewniane. Track Tec produkuje także szyny tramwajowe i kolejowe, płyty peronowe czy elementy peronowe. Pracownicy przedsiębiorstwa wytwarzają także rozjazdy kolejowe do 2500 metrów, skrzyżowania torów, szyny i połączenia kolejowe. To proces produkcji tych materiałów pokazujemy w najnowszym odcinku programu „Fabryki w Polsce”. Warto dodać, że zarówno podkłady jak i rozjazdy Track Tecu są dostosowane do dużych obciążeń i prędkości (nawet do 250 km/h).
Wspomnieliśmy także o koncepcji Pociągu Zabudowy Rozjazdów. Track Tec S.A. opracował i wdrożył do eksploatacji ten projekt. Jest to pociąg, który służy do przewozu bloków rozjazdowo-kolejowych bezpośrednio z hali montażowej na plac budowy torów.
– Przewóz zmontowanych bloków rozjazdów na wagonach jest możliwy dzięki opracowaniu konstrukcji nowatorskich urządzeń ładunkowych (UR-1), które zamontowano na wagonach platformach z obniżoną podłogą – przedstawia firma Track Tec – Urządzenia UR-1 wykonane są w dwóch odmianach dostosowanych do przewozu bloków szyn łączących (UR-1/4) oraz bloku krzyżownicy (UR-1/2). Blok zwrotnicy, bez zamontowanego napędu zwrotnicowego, można przewozić w pozycji poziomej na „zwykłej” platformie, ale w przypadku konieczności przewozu tego bloku z zamontowanym napędem, przewozu można dokonać na wagonie z urządzeniem UR-1 – czytamy na stronie internetowej Track Tec.
Track Tec posiada w Polsce kilka zakładów produkcyjnych.
Mój tata miał patent na te wagony do przewozu rozjazdów kolejowych. Rysowali to po nocach wraz ze swoim kolegą. Niestety były to okropne czasy. Patent się „skończył” (był przyznany na określony czas) i teraz każdy z tego korzysta jak ze swojego.