Wysoka sprawność i bardzo szybki czas rozruchu. Dzięki tym właściwościom powstająca elektrownia gazowa w Grudziądzu stanie się jedną z najnowocześniejszych tego typu jednostek w Europie. Co jeszcze wiemy o projekcie grupy Orlen?
30 tysięcy m3 betonu zbrojnego, 10 tys. ton stali zbrojeniowej i konstrukcyjnej, 500 ton tur i ponad 400 km kabli. Takie ilości materiału zostaną wykorzystane podczas budowy elektrowni gazowej w Grudziądzu. To będzie jedna z największych tego typu inwestycji realizowanych w Polsce.
Obecnie trwa palowanie, zbrojenie oraz wylewanie płyt fundamentowych. Produkowane są także prefabrykaty oraz trwa budowa infrastruktury pomocniczej.
Elektrownia będzie gotowa do użytku w 2025 roku.
Znaczący punkt na mapie Polski
Elektrownia gazowa w Grudziądzu o mocy 560 MW ma zapewnić dostawy energii dla miliona gospodarstw domowych.
Dzięki nowoczesnej technologii blok będzie cechował się wysoką sprawnością (powyżej 60%) oraz elastycznością pracy. Pod względem czasu rozruchu grudziądzka elektrownia ma osiągać najlepsze wyniki w kraju, bowiem blok będzie mógł być uruchomiony w zaledwie 30 do 90 minut.
Inwestycja jest także podyktowana względami środowiska. Elektrownia będzie należała do grupy Orlen, której celem jest osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 roku.
– Po raz kolejny współpracujemy z Grupą ORLEN budując elektrownię i dostarczając wysokosprawny blok gazowo – parowy. Inwestycja w Grudziądzu jest niezwykle znaczącym punktem na mapie Polski w kierunku dekarbonizacji sektora energetycznego w naszym kraju, która znajdzie odzwierciedlenie w zmniejszeniu emisji CO2. Nasza technologia pozwoli w przyszłości współspalać mieszankę gazu i wodoru, docelowo wyłącznie wodór, zapewniając tym samym bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej – twierdzi Grzegorz Należyty, Wiceprezes na Europę Wschodnią i Dyrektor Zarządzający Siemens Energy Polska, która jest jednym z realizatorów budowy bloku w Grudziądzu.
Dodaj komentarz