Aktualności

W Mysłowicach powstaje największa elektrownia fotowoltaiczna

To nie pierwsza tego typu inwestycja firmy Tauron. Jedna z największych spółek energetycznych w Polsce od kilku lat realizuje strategię budowy elektrowni fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych. Tym razem na Śląsku zapowiada się bardzo duże przedsięwzięcie. Instalacja będzie w stanie zaspokoić dostawy energii dla 50 tysięcznego miasta.

Budowa największej w Polsce elektrowni fotowoltaicznej została podzielona na dwa etapy. W ramach pierwszej części zostanie oddanych 37 MW, a w kolejnym kroku – 60 MW.

Największa elektrownia fotowoltaiczna będzie składała się z 94 tysięcy paneli, które zostaną umieszczone na powierzchni 16 hektarów (czyli wielkości 22 boisk piłkarskich). Jak informuje Tauron, farma w Mysłowicach będzie w stanie wyprodukować 39 tys. MWh energii słonecznej, czyli rocznego zapotrzebowania dla 50-tysięcznego miasta.

Według prognoz dzięki tej inwestycji emisja dwutlenku węgla zostanie zredukowana nawet o 30 tys. ton.

Farma fotowoltaiczna w Mysłowicach będzie gotowa do użytku w połowie przyszłego roku.

Zielony Zwrot

Warto wspomnieć, że to kolejna tego typu inwestycja grupy Tauron. Pod koniec grudnia 2020 r. została oddana do eksploatacji pierwsza farma fotowoltaiczna. Na terenie dawnej elektrowni węglowej w Jaworznie zbudowano farmę fotowoltaiczną o mocy 5 MW.

To wszystko jest związane ze strategią Tauronu – Zielony Zwrot. Program opiera się na sześciokrotnym zwiększeniu mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii oraz ograniczeniu emisyjności o prawie 80 procent. Już w 2025 r. Tauron chce dysponować 1600 MW mocy zainstalowanych w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 r. – już 3700 MW.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *