Ładowanie pojazdu elektrycznego

Ładowanie pojazdu elektrycznego

Aktualności

W tym rankingu Chiny tracą pozycję lidera. Rośnie pozycja Polski

Wciąż wzrasta zapotrzebowanie na akumulatory litowo-jonowe. Dlatego ośrodki analityczne tworzą rankingi dostawców tych produktów. To może świadczyć o sile gospodarki danego państwa. W tym roku lider rankingu może być niespodzianką. Które miejsce zajęła Polska?

Ranking krajów producentów i dostawców surowców do produkcji akumulatorów litowo-jonowych został stworzony przez BNEF, czyli analityczną firmę agencji Blomberg. Spółka śledzi trendy w przechodzeniu do gospodarki niskoemisyjnej.

Kto liderem rankingu BNEF?

Pierwsze miejsce może być dla niektórych zaskoczeniem. Wg. BNEF liderem rankingu jest Kanada, która wyprzedziła Chiny. O pierwszeństwie państwa z Ameryki Północnej zadecydowały zasoby surowców, ale także silna integracja z amerykańskim sektorem automotive.

Chiny, które w rankingu znalazły się na drugim miejscu, posiadają najlepszy łańcuch dostaw. Problemem tego państwa jest jednak zrównoważona produkcja oraz wykorzystanie akumulatorów na wszystkich etapach użytkowania.

Polska w rankingu znalazła się na czternastym miejscu (w rankingu oceniano trzydzieści państw). Naszą pozycję wzmocniła produkcja akumulatorów. W tym czynniku polski przemysł został sklasyfikowany na piątym miejscu, po Chinach, Korei Płd., Japonii i USA. Analitycy podkreślili, że jeśli Polska chciałaby umocnić swoją pozycję w rankingu, to powinna przede wszystkim unowocześnić sieć energetyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *