Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #111: Spektrofotometr

W fabrykach znajduje się wiele narzędzi, maszyn i robotów przeznaczonych do produkcji. Mogą one wykonywać np. cięcie, walcowanie czy prasowanie. Jednak ważną rolę spełniają też urządzenia służące do pomiaru. Jednym z takich przyrządów jest spektrofotometr.

Spektrofotometr. Fot. Wikipedia, Adi4000CC BY 3.0,

Spektrofotometr. Fot. Wikipedia, Adi4000CC BY 3.0,

Spektrofotometry spełniają swoją rolę wszędzie tam, gdzie trzeba dokonać precyzyjnego pomiaru barwy produktu. Są w stanie dostarczyć informacji o kolorze każdej próbki – papieru, metalu, tworzyw sztucznych, a także cieszy. Dzieje się to za sprawą wykorzystania źródła światła, które wykrywa odbicie lub przepuszczalność.

Jak działa to urządzenie? Wiązka światła przechodzi przez siatkę dyfrakcyjną lub pryzmat. Kolejny krok to przepuszczenie fal rozproszonego światła przez szczelinę. Następnie światło przechodzi przez badaną próbkę i pada na detektor.

Spektrofotometry składają się ze źródła światła, monochromatora, detektora fotoelektrycznego, sektora długości fal oraz kolimatora.

Urządzenia przeznaczone do pomiaru barwy są wykorzystywane w różnych branżach. Przede wszystkim sprawdzają się tam, gdzie istnieje potrzeba dokładnego odwzorowania koloru. Ze spektrofotometrów korzystają producenci opakowań – tekstyliów czy produktów spożywczych. To narzędzie spełnia ważną rolę w fabryce firmy BISS z Kolbuszowej, gdzie produkowane są m.in. opakowania na cukierki. Jeśli chcecie zobaczyć, w jaki sposób pracownicy podkarpackiej fabryki korzystają ze spektrofotometra, to zobaczcie odcinek programu Fabryki w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *