Technologie

Polimery Police sprowadziły wielką kolumnę. Jak przetransportowano instalację?

Polimery Police to inwestycja Grupy Azoty, która jest jedną z największych w europejskim przemyśle chemicznym. Dzięki niej Polska może zostać największym producentem polipropylenu w Europie. Trwa budowa instalacji, a do Polic trafiają gigantyczne urządzenia. Transport prawie 100 metrowej kolumny to prawdziwe logistyczne wyzwanie.

Inwestycja Polimery Police. Fot. Azoty. Transport kolumny. Fot. Azoty Polyolefins

Inwestycja Polimery Police. Fot. Azoty Polyolefins

Pod koniec lutego na plac budowy Polimery Police trafiła 96 metrowa kolumna propan-propylen splitter. To najwyższe urządzenie całej inwestycji i zarazem jedna z najważniejszych instalacji w całym projekcie. Urządzenie ma zagwarantować moce produkcyjne polipropylenu na poziomie 429 tys. ton rocznie.

– Splitter to kolumna służąca do rozdzielenia propylenu i nieprzereagowanego propanu, dzięki której możliwe będzie uzyskanie produktu o czystości wynoszącej min. 99,6% propylenu. Takie parametry umożliwią późniejszą produkcję polipropylenu o najwyższej jakości – informuje Grupa Azoty w komunikacie prasowym.

Zakończenie inwestycji w Policach jest planowane w 2023 roku.

Jak przetransportować kolumnę?

Jak możecie zobaczyć na powyższym nagraniu, transport kolumny musiał zostać odpowiednio przygotowany. Prace logistyczne nad sprowadzeniem kolumny z Chin trwały kilka miesięcy, a w tym czasie obowiązkiem pracowników Azotów było m.in. wyznaczenie bezpiecznej trasy przewozy czy zbudowanie tymczasowego mostu.

Inwestycja Polimery PoliceFot. Azoty Polyolefins

Inwestycja Polimery Police. Fot. Azoty Polyolefins

– Główna część operacji transportu splittera rozpoczęła się 20 lutego od dostawy urządzenia do Portu Barkowego w Policach. 890 tonowe urządzenie zostało zainstalowane na platformach samojezdnych SMPT i przetransportowane wzdłuż oczyszczalni ścieków. Transport drogami publicznymi realizowany był w godzinach nocnych, aby ograniczyć ewentualne utrudnienia – informuje Grupy Azoty.

Azoty to jeden z europejskich liderów w branży nawozowo-chemicznej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *