Grupa Azoty

Grupa Azoty

Aktualności

Grupa Azoty sprowadzi surowiec z Senegalu. „To stabilne źródło, o zweryfikowanej jakości”

Niskoadmowe złoża fosforytów. To jeden z surowców, które są w nieustannym zainteresowaniu Grupy Azoty Police. Na początku lutego spółka podpisała trójstronny kontrakt o wartości prawie 250 mln na dostawę tego produktu. Z kim została zawarta transakcja oraz dlaczego Azoty poszukują akurat tego materiału?

Niskoamdowe złoża fosforytów to podstawowy surowiec produkcji nawozów wieloskładnikowych. Dotychczasowe zapotrzebowanie na nawozy niskokadmowe wynikało ze specyficznych wymagań niektórych odbiorców (np. skandynawskich) – informuje Grupa Azoty.

Polski producent nawozów chemicznych podpisał kontrakt ze spółkami: Ameropa AG (sprzedający) oraz Somiva ( producent – spółka zarządzająca kopalnią fosforytów). Somiva od 25 lat wydobywa fosforyty z kopalni Ndiendoury-Ouali Diala w Senegalu. Firma dostarcza swoje produkty do państw europejskich, afrykańskich, bliskowschodnich i amerykańskich.

Kontrakt na dostawy surowca jest wart 64 mln dolarów. Azoty będą mieć dostęp do niskoadmowych złóż fosforytów do 2021 roku.

W komunikacie prasowym zwrócono uwagę, że Grupa Azoty od lat kupuje fosforyty od „głównych i najbliższych logistycznie” dostawców. – Zagwarantowanie długoterminowego dostępu do źródeł fosforytów niskokadmowych staje się priorytetem i strategiczną decyzją dla każdego producenta nawozów kierowanych na rynek europejski. Podpisanie tej umowy gwarantuje Grupie Azoty Police dostawy fosforytu niskokadmowego ze stabilnego źródła o zweryfikowanej jakości, dającej gwarancję spełnienia unijnych wymagań teraz i w przyszłości – powiedział dr Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty Police. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *