Spersonalizowane produkty, dopasowane do życzeń konkretnych odbiorców. Do tego wyprodukowane w jak najkrótszym czasie. W takim kierunku zmierza rynek, a za tym trendem podążać musi też przemysł. Żeby dotrzymać kroku zmianom potrzebne są odpowiednie rozwiązania z zakresu automatyzacji produkcji. W Tychach powstało miejsce, w którym można przetestować tego typu rozwiązania – Laboratorium Omron Innovation Lab.
Nowoczesne laboratorium ma być impulsem dla przedstawicieli różnych gałęzi przemysłu do testowania, a następnie wprowadzania nowoczesnych technologii i aplikacji w swojej produkcji. Omron chce podpowiedzieć, w jaki sposób producenci przemysłu farmaceutycznego, motoryzacyjnego czy spożywczego ( i wielu innych) będą mogli optymalizować produkcję i wdrażać innowacje. Dzięki inwestycji Omron, inżynierowie, programiści, automatycy przetestują funkcjonalność i rozważą korzyści automatyzacji i robotyzacji. Co istotne, zrobią to w laboratorium, które będzie symulacją środowiska prawdziwej fabryki.
Kierownictwo Omronu zdaje sobie sprawę, że inwestycja w nowoczesne technologie wymaga zdecydowanych nakładów finansowych i szczegółowej analizy innowacyjnych rozwiązań.- Klienci mogą i powinni mieć możliwość prowadzenia testów i weryfikacji na ile zrobotyzowane systemy produkcyjne są w stanie odpowiedzieć na ich specyficzne wyzwania. Z pomocą Innovation Lab pragniemy uzupełnić lukę między teorią i praktyką, czyniąc interakcję różnych rozwiązań automatyki przemysłowej bardziej namacalną i lepiej zrozumiałą. Dzięki starannie dobranym rozwiązaniom sprzętowym i programowym, różnego rodzaju robotom, elastycznym podajnikom, w które wyposażyliśmy Innovation Lab, uzyskaliśmy niespotykane dotąd możliwości opracowywania innowacyjnych rozwiązań dla Przemysłu 4.0 – powiedział dyrektor Omronu w Europie Środkowo-Wschodniej dr Klaus Kluger.
Cele zrobotyzowane
Testowanie inteligentnej produkcji będzie odbywać się w tzw. celach zrobotyzowanych. Pierwsza z nich została wyposażona w elastyczny system montażowy AnyFeeder, składający się z robota SCARA, systemu wizyjnego i podajnika wibracyjnego, zintegrowanych za pomocą dedykowanego oprogramowania narzędziowego. W drugiej celi użytkownik będzie mógł przetestować współpracę dwóch robotów, w tym przypadku typu delta i SCARA, w ramach rozwiązania PackXpert. Trzecie stanowisko zostało przygotowane z wykorzystaniem robota 6 osiowego współpracującego z systemem wizyjnym realizującym całkowicie zautomatyzowane zadanie kontroli jakości.
Działania w celach produkcyjnych mają przystosować maszyny do różnego typów produktów. Omron proponuje koncepcję tzw. fabryki jutra, w której kładzie się nacisk na jak największą elastyczność. Zrobotyzowane cele produkcyjne oraz flota robotów mobilnych mają uświadomić przedstawicielom branży przemysłowej, w jaki sposób środowisko produkcyjne może być zwinnie adaptowane do dynamicznie zmieniających się potrzeb współczesnych rynków.
Nie tylko maszyny
Warto dodać, że tyski obiekt będzie spełniać również inną rolę. – Sama symulacja pracy cel zrobotyzowanych i ich interakcji to zdecydowanie za mało. Laboratorium w Tychach posiada również środki niezbędne do transferu wiedzy podczas seminariów, warsztatów i praktycznych szkoleń, jak również zapewnia specjalistyczne wsparcie techniczne dla najbardziej zaawansowanych rozwiązań technicznych – mówi Maciej Kuczyński z firmy Omron.
Nowy obiekt ma także umożliwić nawiązywanie kontaktów pomiędzy kadrą inżynierską oraz menadżerską z poszczególnych firm przemysłowych.
Omron
Firma Omron jest wiodącym producentem oraz ekspertem w dziedzinie zaawansowanych technologicznie aplikacji automatyki przemysłowej, podzespołów elektronicznych oraz sprzętu medycznego. – Ambicją firmy jest wspieranie rozwoju technicznego i gospodarczego regionu poprzez transfer wiedzy oraz ułatwianie dostępu do zaawansowanych rozwiązań robotyki i sterowania przemysłowego dla lokalnych fabryk i producentów maszyn. Otwarcie Innovation Lab jest wyrazem tego dążenia. W praktyce oznacza to wsparcie lokalnych firm, osadzonych w lokalnych społecznościach, aby mogły szybciej się rozwijać, wchodzić na nowe rynki, a w konsekwencji przysparzać korzyści dla pracowników i ich rodzin – powiedział Klaus Kluger.
Inwestycja w Tychach to ósme miejsce w Europie, gdzie Omron prowadzi swoją działalność. Łączne nakłady na rozwój siatki laboratoriów przekroczyły już sześć milionów euro. Jakie będą kolejne inwestycje japońskiego koncernu? – Nowości jakimi zaskoczymy w roku 2019 to m.in. zintegrowane oprogramowanie narzędziowe, które pozwoli zaprogramować od A do Z całą zautomatyzowaną linię produkcyjną, włączając w to układy sterowania, napędy elektryczne, systemy bezpieczeństwa, systemy widzenia maszynowego oraz roboty właśnie. Inną spektakularna nowością będzie pierwszy na świecie sterownik z mechanizmami sztucznej inteligencji, pozwalającymi na wykrywanie najdrobniejszych anomalii w pracy maszyny zanim te doprowadzą do długotrwałych i kosztownych przestojów – mówi Maciej Kuczyński.
Laboratorium w Tychach zostało otwarte 18 października 2018 roku. Funkcjonuje w ramach Podstrefy Tyskiej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Dodaj komentarz