– Mała polska spółka, o której nigdy nie słyszeliście, wyprzedza tytanów techniki w technologii kluczowej dla XXI wieku – tak pisano o Ammano w międzynarodowej prasie branżowej. Jeszcze niedawno wiele wskazywało, że ta firma, założona przez polskich naukowców, może upaść. Dzisiaj została przejęta przez Instytut Wysokich Ciśnień PAN. Ale to nie wszystko. Udało się znaleźć środki na finansowanie dalszego rozwoju, dzięki czemu kryształ azotku galu będzie mógł zostać skomercjalizowany i wykorzystany w światowym przemyśle.
Firma Ammono powstała w 1999 roku. Założyli ją badacze z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Chemii Politechniki Warszawskiej. Jeszcze kilka lat temu spółka miała przed sobą świetlaną przyszłość. Polscy naukowcy opracowali unikalny kryształ azotku galu.
Ten produkt może mieć innowacyjne zastosowanie. Płytki kryształu azotku galu mogą posłużyć przy technologii blu-ray, jako konwertery prądu w samochodach hybrydowych, technologie radarowe, bezprzewodowe ładowarki czy jako LED-y w lampach samochodowych.
Jeszcze w 2012 roku Ammono została laureatem prestiżowej nagrody Compproound Semiconductor Industry Awards za „najbardziej przełomowy produkt półprzewodnikowy”. Chcieli z nią współpracować także laureaci nagrody Nobla. Na świecie produkt był uznawany za jeden z najbardziej unikalnych w swoim rodzaju. Obroty firmy wzrastały.
Niestety, w pewnym momencie zaczęło brakować środków na dalszą produkcję i rozwój. Zaistniała potrzeba hodowania kryształów o większych rozmiarach. Co prawda, udało się znaleźć inwestora, ale pomiędzy nim a założycielami firmy doszło do nieporozumienia. W 2015 roku firma ogłosiła upadłość likwidacyjną. Pojawiały się informację, że spółka mogłaby być przejęta przez Grupę Azoty, ale tak się ostatecznie nie stało.
Nowe rozdanie?
Dzisiaj opinia publiczna została poinformowana, że spółkę zakupi Instytut Ciśnień Polskiej Akademii Nauk. Wszystko za sprawą pożyczki, którą – w kwocie 14,72 mln – udzieliła Agencja Rozwoju Przemysłu. Za tę kwotę będą możliwe dalsze badania oraz doprowadzenie do rozpoczęcia technologii produkcyjnej kryształu azotku galu. – Na świecie istnieją tylko trzy technologie krystalizacji tego związku chemicznego, a dzięki włączeniu spółki do Instytutu, dwie z nich będą rozwijane w Polsce. To bardzo ważne dla budowania trwałych przewag konkurencyjnych naszej gospodarki. Cieszę się, że możemy mieć w tym swój udział – podkreśla Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP S.A
Natomiast Minister Rozwoju i Przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz podkreśliła znaczenie zaistnienia polskich marek na świecie: – Mamy ku temu wszystkie zasoby, a przede wszystkim utalentowanych naukowców. To oni opracowali azotek galu, który jest opisywany w literaturze fachowej jako przełomowa innowacja w dziedzinie optoelektroniki i elektroniki, porównywalna do wdrożenia produktów na bazie krzemu – powiedziała minister Emilewicz
Jak będzie wyglądać przejęcie spółki od strony formalnej? Po finalizacji transakcji, majątek Ammono zostanie wyodrębniony w postaci tzw. linii pilotażowej, na której prowadzona będzie produkcja podłoży z azotku galu. Jednocześnie dział badawczy spółki zostanie połączony z laboratorium Instytutu.
– Połączenie technologii istniejących w przedsiębiorstwie z naszymi możliwościami zaowocuje nowymi rozwiązaniami i technologiami. Azotek galu przez nas produkowany jest o najwyższej jakości strukturalnej, a to podstawa do dalszego rozwoju Przemysłu 4.0, elektromobilności i e-mobilności. W innowacjach zawsze musimy wybiegać w przyszłość, być o krok dalej – zauważyła prof. Izabella Grzegory, dyrektor Instytutu Wysokich Ciśnień PAN.
Warto zadać sobie pytanie, kiedy możemy spodziewać się pierwszych efektów transakcji? IWC PAN zapewnia, że posiada odbiorców, którzy zgłosili zapotrzebowanie na podłoża azotku galu. Instytut zapewnia, że w najbliższym okresie będzie produkował podłoża 1 i 1,8 calowe – trafią one do ośrodków badawczych. Natomiast za ok. 2 lata IWC PAN powinien dopracować technologię produkcji podłoży 2-calowych. Zostaną one skomercjalizowane i będą mieć zastosowanie w światowym przemyśle.
Źródło: Agencja Rozwoju Przemysłu
Ta technologia i kompetencje kadr naukowców powinny być priorytetowo wspierane i chronione przez państwo polskie ponieważ azotek galu jest to absolutnie jeden z najważniejszych na świecie produktów i surowców służących rozwojowi militarnemu i elektroniki zapewniając przewagę bezcenną konkurencyjną i bezpieczeństwo.