Elektrownia w Opolu będzie zaspokajać 8% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Trwają pracę nad optymalizacją pracy bloku nr 5. Parametry wskazały, że 24 stycznia po raz pierwszy blok funkcjonował z mocą 680 MW. Jakie będą dalsze etapy pracy?
Obecnie budowa piątego bloku jest w końcowej fazie realizacji. Pierwszy etap optymalizacji parametrów pracy bloku został zakończony sukcesem.
– Na obecnym etapie realizacji inwestycji wszystkie urządzenia, algorytmy pracy układów, jak również instalacje bloku nr 5, poddawane są szczegółowemu sprawdzeniu i modyfikacjom w celu zachowania zapisanych w kontrakcie parametrów technicznych pracy jednostki, szczególnie w zakresie emisyjności i sprawności bloku – czytamy w komunikacie Polskiej Grupy Górniczej, która jest realizatorem budowy opolskiej Elektrowni. PGE dodaje: – Blok pracuje teraz z różnymi obciążeniami, które są determinowane ruchem regulacyjnym. Głównym zadaniem procesu optymalizacji jest osiągnięcie znamionowej mocy bloku 900 MW. Cel ten został już zrealizowany w 80 proc.
W wydarzeniu wziął udział m. in. minister Energii Krzysztof Tchórzewski. – Realizacja inwestycji bloku nr 5 w Elektrowni Opole to ważny projekt dla zapewnienia dostaw energii elektrycznej dla odbiorców. Synchronizacja bloku jest wyrazem dbałości rządu o bezpieczeństwo energetyczne Polski. Inwestycja wpisuje się w kierunek rozwoju sektora energetycznego, który przedstawiliśmy w projekcie Polityki energetycznej Polski do 2040 roku.
Według PGE, Elektrownia w Opolu będzie generować moc 1800 MW, co ma zaspokajać 8% zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. Będzie trzecią co do wielkości polską elektrownią (po Bełchatowie i Kozienicach). Obiekt będzie wykorzystywać węgiel kamienny pochodzący z kopalń PGE.
Obecnie trwa także rozbudowa bloku nr 6. Trwa proces zimnego rozruchu oraz prace przygotowawcze do czyszczenia kotła.
Cała inwestycja będzie kosztować 11,6 mld zł. Według harmonogramu blok nr 5 zostanie przekazany do użytkowania 15 czerwca br, a bloku nr 6 – 30 września. – Po pełnej optymalizacji, wykonana zostanie próba odbiorcza dla PSE i pomiary gwarancyjne oraz przeprowadzenie 30-dniowego testu nieprzerwanej pracy. Po zakończeniu realizacji tych poszczególnych zadań, będziemy już mogli spokojnie planować oddanie bloku do eksploatacji, które zgodnie z aneksowanym kontraktem ma nastąpić do 15 czerwca br. – powiedział Norbert Grudzień, p.o. prezesa zarządu, wiceprezes ds. inwestycji i zarządzania majątkiem PGE GiEK.
Dodaj komentarz