Kieliszki, karafki czy dzbanki mogą stanowić prawdziwe dzieła sztuki. Nim jednak powstaną hutnicy i topiarze szkła muszą zadbać o odpowiednie przeprowadzenie całego procesu produkcyjnego. Pierwszym krokiem w tym cyklu jest przygotowanie masy szklanej.
Podstawowy element masy szklanej to mieszanka odpowiednich komponentów, którą nazywamy zestawem szklarskim. Najważniejszym składnikiem zestawu jest piasek szklarski stanowiący ponad 70% całej mieszaniny.
Jednak ze względu na wysoką temperaturę topnienia piasku dodaje się także składniki – topniki, czyli np. węglan sodu, węglan wapnia czy węglan potasu. W zależności od specyfiki rodzaju materiału, który chcemy utworzyć, do zestawu szklarskiego należy dodać także inne elementy. Przykładowo: do produkcji szkła matowego dokłada się np. związki fluoru, natomiast tlenek glinu może poprawić odporność chemiczną materiału. Oczywiście pracownicy hut szkła nie mogą zapomnieć także o roli barwników, które zmieniają właściwości fizyczne i chemiczne szkła.
Do zestawu szklarskiego dodaje się również stłuczkę szklaną, o której szerzej pisaliśmy w jednym z wydań naszego słownika przemysłowego. Stłuczka szklana to materiał, który składa się z bezużytecznego lub zniszczonego szkła oraz z odpadów szkła. Poprzez ponowne wykorzystanie stłuczki w procesie produkcji, temperatura całego zestawu ulega obniżeniu.
W dalszym kroku masa trafia do pieca wannowo-zmianowego, gdzie jest podgrzewana do temperatury ponad 1000 stopni Celsjusza. Co się dzieje dalej? Cały proces szklanych wyrobów przedstawiliśmy w jednym z odcinków programu „Fabryki w Polsce”, który nagraliśmy w hucie szkła Krosno Glass. To fabryka z tradycjami, znana z wytwarzania eleganckich i ciekawych produktów szklanych.
Dodaj komentarz