Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #30: Stłuczka szklana

W poprzednim wydaniu naszego słownika przemysłowego omówiliśmy pojęcie chipsa gumowego. Kontynuujemy temat produktów związanych z recyklingiem – tym razem szkła. Co to jest stłuczka szklana?

Słowo „stłuczka” nie kojarzy nam się najlepiej, to zazwyczaj przykre zdarzenie na drodze. Jednak stłuczka szklana powinna mieć pozytywną konotację, gdyż dzięki temu materiałowi  producenci oszczędzają wodę i energię, a na tym zyskuje środowisko naturalne.

Stłuczka szklana to nic innego, jak materiał, który składa się z bezużytecznego lub zniszczonego szkła oraz odpadów szkła. Ten produkt po odpowiedniej obróbce może być ponownie przetopiony i wykorzystywany przez różne branże przemysłu.

Zacznijmy od początku. Pierwszy krok w celu otrzymania stłuczki szklanej to zebranie szkła i podzielenie go wedle kolorów. Następnie materiał jest rozdrabniany oraz segregowany magnetycznie (chodzi o usunięcie ze stłuczki resztek papieru, drewna, folii czy metalu). Kolejny etap to tłuczenie szkła do wielkości ok. 35 mm, po czym następuje usuwanie pozostałych zanieczyszczeń (np. piasku).

Dopiero tak wyselekcjonowany materiał może trafić do huty szkła, gdzie jest przetapiany. Jeżeli jesteście ciekawi, do czego może być wykorzystywana stłuczka szklana, to zobaczcie odcinek programu „Fabryki w Polsce”, który nagraliśmy w hucie szkła Heinz Glas w Działdowie.

Ze stłuczki szklanej korzystają producenci, m.in. mas ceramicznych, szkła piankowego czy zapraw budowlanych.

Ten materiał może być przetapiany nieskończoną ilość razy, a co istotne, nie traci na tym jakość i przejrzystość szkła. Dzięki temu producenci wyżej wymienionych produktów mogą zaoszczędzić wodę i energię, ograniczana jest także emisja dwutlenku węgla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *