Jeszcze kilkadziesiąt lat temu produkcja plastiku wynosiła 2 mln ton, dzisiaj ta liczba przekroczyła 400 mln ton.

Aktualności

Planeta sama się nie naprawi. Sortownia Lekaro pomoże w ekologicznym projekcie Żabki

400 milionów ton rocznie. Tyle obecnie wynosi produkcja plastiku, z czego najwięcej stanowią opakowania jednorazowe. To więcej niż ważą wszyscy ludzie na ziemi. Dlatego coraz więcej firm stara się uświadamiać potrzebę recyklingu i właściwego sortowania produktów, dzięki którym mogą one zyskać one „nowe życie”. Taką strategię prowadzi znana sieć sklepów Żabka, która we współpracy z sortownią Lekaro rozpoczęła ciekawy projekt, na którym możemy wszyscy zyskać.

Bardzo ważne znaczenie ma odpowiednia ekoedukacja konsumentów. Właściciele linii recyklingowych często narzekają, że jakość selektywnej zbiórki jest niska, co ma duży wpływ na proces przetworzenia produktu.

Jednak oprócz edukacji, warto zachęcić klientów do wyrabiania nawyku segregowania plastikowych butelek. Skoro można oddawać butelki szklane, to co stoi na przeszkodzie, by zbierać te plastikowe?

Taką akcję rozpoczęła Żabka, która w 23 warszawskich sklepach będzie prowadzić zbiórkę zużytych, plastikowych butelek.

– Klienci, którzy wezmą udział w projekcie, zostaną nagrodzeni dodatkowymi punktami lojalnościowymi, czyli tzw. żappsami – 10 żappsów za każdą przyniesioną pustą butelkę plastikową – w ten sposób zachęcają do akcji przedstawiciele sieci Żabka.

Odpowiednie sortowanie

Zebrane butelki trafią do sortowni Lekaro. To polskie, rodzinne przedsiębiorstwo, którego działalność pokazaliśmy w jednym z odcinków programu „Fabryki w Polsce”. – W naszym zakładzie ogromny nacisk kładzie się na odzysk. Staramy się wysortować i przekazać do recyklingu jak najwięcej surowców wtórnych tj. papier, plastik, szkło i metale, co z kolei przekłada się na ograniczenie odpadów przekazywanym do składowania – mówił w naszym programie Leszek Zagórski, dyrektor Lekaro.

Z sortowni plastik zostanie przetransportowany do zakładów grupy Apla, gdzie będzie przetworzony na granulat. W fabryce producenta opakowań powstaną preformy butelek, które następnie trafią do zakładów Cechini, gdzie zostaną napełnione wodą „Od nowa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *