Strategia Grupy Orlen to osiągnięcie do 2050 pełnej neutralności emisji. Aby ten cel stał się możliwy do zrealizowania, spółka już teraz inwestuje w różne projekty. Jednym z nich jest rozwój nowoczesnych biometanowni.
Biometan może być używany w transporcie lub jako paliwo do produkcji biowodoru. To biogaz, który powstaje z odnawialnych źródeł energii – poprzez oczyszczanie biogazu ze związków siarki i dwutlenku węgla.
Orlen już od kilku lat inwestuje w instalacje biogazowe. Choćby w gminie Jeżewo (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie powstała instalacja o mocy 1,8MWe, która produkuje energię elektryczną na dla lokalnych odbiorców.
Tym razem Orlen zamierza jeszcze bardziej zdecydowanie zainwestować w projekty związane z biogazowniami.
Współpraca Orlenu i PGNiG
Orlen Południe (Grupa Orlen) razem z PGNiG złożyła wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o utworzenie spółki. Jej zadaniem ma być inwestowanie w rozwój nowoczesnych biometanowni.
Współpraca ma polegać na budowie instalacji biogazowych, rozwoju technologii oraz wykorzystaniu biometanu w różnych sektorach.
Firma Orlen poczyniła już kilka inwestycji w tym obszarze. W ramach wspomnianej inwestycji w Jeżewie, spółka planuje rozbudowę, która pozwoli na zwiększenie mocy do 3,2 MWe.
– Doposażenie instalacji w Jeżewie w urządzenia i instalacje do przekształcenia biogazu w biometan oraz podłączenie do sieci umożliwi produkcję ok. 8 mln m3 biometanu rocznie. Razem z biogazownią spółka przejęła zakład utylizacji odpadów, którego zdolności przerobu wynoszą 150 tys. ton odpadów rocznie, w tym ok. 15,5 tys. ton odpadów poubojowych – informuje Orlen – Posiadanie własnego zakładu utylizacji odpadów wyróżnia obiekt w gminie Jeżewo na polskim rynku biogazowniczym.
Spółka Orlen Południe dokonała podobnych inwestycji w kilku innych polskich gminach.
Dodaj komentarz