Aktualności

Powstanie nowa fabryka Lay’sów?

Lay’s to jedna z najbardziej popularnych marek chipsów. W Polsce znajduje się już kilka zakładów, w której pracownicy wytwarzają ziemniaczany przysmak. Niemniej wszystko wskazuje, że już niedługo powstanie kolejna fabryka chipsów Lay’s. Firma Budimex opublikowała na ten temat lakoniczną informację.

340 milionów złotych. Tyle ma kosztować nowa fabryka koncernu Pepsico (właściciel marki Lay’s), która będzie wybudowana niedaleko Środy Śląskiej. Inwestycja zostanie zrealizowana na działce o powierzchni 30 hektarów.

Do tej pory Budimex (wykonawca) i Pepsico podpisały jedynie list intencyjny w tej sprawie. Jeżeli obie strony dojdą do porozumienia to 15 lipca nastąpi podpisanie umowy. Prace budowlane mają rozpocząć się 1 sierpnia i potrwają do 31 grudnia 2022 roku.

Budimex informuje, że w fabryce zostaną zainstalowane roboty elektromechaniczne.

Długoletnia tradycja

Herman Lay, od którego nazwiska pochodzi nazwa słynnych chipsów, rozpoczął produkcję słonych przekąsek w 1932 roku. W międzyczasie na zachodzie USA Elmer Dolin uruchomił linię wytwarzającą chrupki kukurydziane Fritos. Warto wspomnieć, że w czasie II wojny światowej spożycie chipsów wzrosło, co było spowodowane m.in racjonowaniem dostaw cukru i czekolady.

Na fali rosnącej popularności chipsów Lay i Dolin połączyli siły i tak w 1951 r. powstała firma Frito-Lay, największy producent słonych przekąsek. Czternaście lat później firma połączyła się ze spółką Pepsi-Cola, co dało początek wielkiego koncernu o nazwie PepsiCo.

Od początku lat .90 PepsiCo jest obecne w Polsce. Koncern posiada zakłady produkcyjne w Grodzisku Mazowieckim, Tomaszowie Mazowiecki, Michrowie oraz Żninie.

Kilka miesięcy temu nagraliśmy odcinek programu „Fabryki w Polsce”, w którym możecie zobaczyć produkcję chipsów Lay’s.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *