Technologie

Fabryka na Pomorzu posiada unikalną technologię osuszaczy powietrza

Z osuszaczy powietrza korzystają rozmaite branże. Te urządzenia pomagają zarówno utrzymać wymaganą wilgotność powietrza w dojrzewalniach serów, jak i w magazynach broni czy w składach drewna. W pomorskim Chwaszczynie firma DST posiada największą w Europie fabrykę osuszaczy przemysłowych.

Chwaszczyno to wieś położona na południe od Trójmiasta. To właśnie tu w 2019 roku powstała fabryka grupy DST Poland o wielkości 2,5 tys. m2. To największy tego typu zakład na terenie Europy. Jednak polska fabryka DST jest znana także z innych rzeczy, m.in. unikalnej technologii.

Technologia adsorpcyjna

Fabryka DST Poland w Chwaszczynie. Fot. DST Poland.

Fabryka DST Poland w Chwaszczynie. Fot. DST Poland.

Podstawową funkcją osuszaczy przemysłowych jest kontrola wilgotności powietrza. Urządzenia mogą usuwać nadmiar wilgoci poprzez skraplanie, co jest niezbędne w niektórych sektorach przemysłu.

To, co wyróżnia fabrykę z Chwaszczyna wśród producentów osuszaczy to technologia adsorpcyjna. Jak ona działa?

– Podstawową zasadą jest to, że powietrze jest osuszane, przepuszcza się przez obracający wirnik, który adsorbuje wilgoć. Natomiast wilgoć jest usuwana za pomocą strumienia gorącego powietrza – wyjaśnia DST Poland na swojej stronie internetowej.

Osuszacze DST są oparte na żelu krzemionkowym, który chemicznie jest związany z podłożem. Z tego powodu element osuszający nie jest emitowany do otaczającego powietrza.

– Testy na żelu krzemionkowym wirnika stosowanego w instalacji oczyszczania ścieków nie wykazały tworzenia się bakterii na wirniku. Jest to możliwe dzięki wysokiej temperatury (powyżej 120°C) podczas regeneracji wirnika i niskiej wilgotności względnej w suchym powietrzu – informują przedstawiciele DST Poland.

Które branże korzystają z osuszaczy?

Osuszacze produkowane przez DST sprawdzają się w obiektach, w których konieczne jest utrzymanie odpowiedniego stanu wilgotności. Najczęściej są to zakłady produkcyjne i magazyny. Doskonale spełniają swoje zadania w miejscach, gdzie powietrze nie może pochodzić z pomieszczeń czy central wentylacyjnych. Zobaczmy to na poszczególnych przykładach.

Z urządzeń DST korzystają przedstawiciele jednej z rozwijających się branż – producenci baterii litowo-jonowych. W procesie produkcji tych materiałów potrzebna jest ścisła kontrola stanu powietrza, które powinno być bardzo suche (poniżej 40 stopni punktu rosy). Urządzenia produkowane w Chwaszczynie to jedne z nielicznych na świecie, które są w stanie zapewnić tak suche powietrze.

Osuszacze powietrza w składach drewna. Fot. dstpoland.pl

Osuszacze powietrza w składach drewna. Fot. dstpoland.pl

To nie jedyny przykład zastosowania technologii DST. Osuszacze powietrza doskonale sprawdzają się w różnorodnych branżach – wszędzie tam, gdzie wysoka wilgotność jest szkodliwa dla produkcji. Urządzenia mogą być ważnym elementem składowania drewna. Wilgotne drewno jest trudne do obróbki, ale z drugiej strony zbyt suchy materiał może łatwo popękać. Dlatego podstawową funkcją osuszaczy jest osiągnięcie stałego stopnia temperatur i wilgotności.

Osuszacze doskonale sprawdzają się także przy składowaniu sprzętu wojskowego, ale także w przemyśle farmaceutycznym czy branży mięsnej.

– Osuszacze adsorpcyjne doskonale radzą sobie w chłodniach i mroźniach, gdzie wilgoć może utrudniać pracę i pogarszać jakość produktów. Materiały organiczne jak np.  skóra zawierają mikroorganizmy. Na takich materiałach może rozwinąć się grzyb lub pleśń. Jednak nie stanie się to, jeśli wilgotność względna w pomieszczeniu, gdzie są one przechowywane będzie utrzymana poniżej 70% – informuje DST. Dzięki osuszaczom niepotrzebne są stałe inspekcje czy przeprowadzane konserwacje, a właściciele fabryk mogą zaoszczędzić czas i koszty.

Ważnym odbiorcą urządzeń z Chwaszczyna są także producenci branży spożywczej. Choćby w trakcie produkcji zup w proszku osuszacze zapobiegają zbryleniu produktu. Spełniają także swoją rolę przy dojrzewaniu serów czy suszeniu ryb.

Małe i duże osuszacze

DST Poland jest częścią szwedzkiego koncernu Seibu Giken DST założonego w 1985 roku. Grupa posiada w Europie dwie fabryki – w Sztokholmie oraz w Chwaszczynie. Poza osuszaczami powietrza firma dostarcza także urządzenia wentylacyjne.

W zakładzie firmy na Pomorzu pracuje 40 osób. W fabryce DST znajdziemy m.in. dział produkcji, doradztwa technicznego oraz dział inżynierów. Pracownicy firmy produkują zarówno niewielkie, jednofazowe urządzenia, jak i te duże przemysłowe, które swoim wyglądem mogą przypominać centrale wentylacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *