Myśliwce fot. Pixabay

Myśliwce fot. Pixabay

Technologie

Bezpieczeństwo i rozwój gospodarczy. Program DIANA ma w tym pomóc

Ze względu na sytuację za naszą wschodnią granicą polskie państwo inwestuje w obronność. Mogą na tym zyskać firmy związane z wdrażaniem nowoczesnych technologii. Kilka dni temu KPT oraz AGH poinformowały o utworzeniu akceleratora innowacji obronnych NATO.

DIANA, czyli Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic. To program akceleracyjny i sieć ośrodków testowych. DIANA łączy start-upy, środowiska naukowe oraz użytkowników końcowych w celu rozwijania zaawansowanych technologii w sektorze obronnym. Dzięki temu programowi start-upy będą mogły się rozwijać, zdobywać wiedzę i umiejętności w świecie innowacyjnych rozwiązań.

Krakowski Park Technologiczny oraz Akademia Górniczo-Hutnicza utworzyły pierwszy w Polsce akcelerator innowacji obronnych. Będzie on działał w ramach wspomnianego programu DIANA. AGH ma odpowiadać za dostęp do laboratoriów i potrzebnej infrastruktury. Z kolei pracownicy KPT zajmą się przedsięwzięciem od strony biznesowej.

– Realizowane działania (nowe rozwiązania systemowe i projekty pilotażowe) mają przyczynić się do zwiększenia zastosowania nowoczesnych technologii jednocześnie w sektorze obronnym i cywilnym, co będzie miało wpływ zarówno na polskie bezpieczeństwo, jak i rozwój gospodarczy – informują przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *