Zakupione ciągniki akumulatorowe. Fot. Marcel Kleczka

Zakupione ciągniki akumulatorowe. Fot. Marcel Kleczka

Technologie

Podwieszane ciągniki pomogą ograniczyć zużycie energii

W kopalni Budryk należącej do JSW transport jest oparty na kolejkach podwieszanych. Spółka zakupiła osiem urządzeń, na które otrzymała specjalną pożyczkę. Celem inwestycji jest poprawa jakości powietrza oraz redukcja zużycia energii.

JSW zakupiła osiem podwieszanych ciągników akumulatorowych typu Volter. Sześć z nich zostanie skierowanych do transportu materiałów wsadowych do przodka w rejonach drążonych chodników.

Natomiast dwa ciągniki będą odpowiadały za utrzymanie ciągłości ruchu odstawy głównej urobku. Urządzenia zostaną przeznaczone do transportu m.in. elementów konstrukcji trasy przenośników taśmowych czy rur do rurociągów przeciwpożarowych.

Jastrzębska Spółka Węglowa zrealizowała tę inwestycję ze względu na chęć poprawy jakości powietrza oraz ograniczenie zużycia energii. Z tego powodu przedsiębiorstwo otrzymało pożyczkę od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. JSW przekazano prawie 10 mln zł pożyczki, która może zostać po kilku latach umorzona.

Kopalnia Budryk znajduje się w Ornontowicach (powiat mikołowski).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *