Automatyczna zmiana parametrów produkcji. Nadzorowanie ruchu przy użyciu urządzeń mobilnych. Zwiększenie przewidywalności pracy całej instalacji. Takie projekty zamierza zrealizować Grupa Ciech – największy producent sody kalcynowanej w Europie Środkowo-Wshodniej.
Kilka dni temu Grupa Ciech poinformowała o otrzymaniu dofinansowania z Narodowego Centrum Badan i Rozwoju. W ramach projektu grupa podejmie prace nad zwiększeniem płynności produkcji sody w fabryce w Innowrocławiu.
– W pierwszym etapie przeprowadzone zostaną dokładne analizy, które pozwolą na identyfikację zależności między parametrami i zdarzeniami oraz testy algorytmów detekcji anomalii. Następnie w wybranych obszarach produkcji zostaną wdrożone systemy, które pozwolą na nadzorowanie produkcji przy pomocy urządzeń mobilnych. Takie rozwiązanie pozwoli na maksymalnie szybki czas reakcji w bieżącej obsłudze linii produkcyjnej i urządzeń – informuje firma w komunikacie prasowym.
Kolejne projekty
Oprócz tego, Ciech przeprowadza inwestycję, której celem jest optymalizacja produkcji przy wykorzystaniu modelu opartego na sieciach neuronowych z wykorzystaniem danych historycznych. Chodzi o zwiększenie płynności produkcji przy jednoczesnej poprawie wskaźników zużycia surowców. Projekt ma również na celu zwiększenie przewidywalności pracy całej instalacji.
Firma planuje także udoskonalenie produkcji w niemieckiej fabryce – w Stassfurcie. Tam Ciech zamierza wdrożyć tzw. advanced proces control. Jest to automatyczna zmiana produkcji przez komputer w celu zwiększenia wydajności.
Warto podkreślić, że Ciech stosuje także innowacyjne rozwiązania przy szkoleniach pracowników kluczowych stanowisk (np. mistrz zmianowy czy dyspozytor).
– W Grupie CIECH zdajemy sobie sprawę, jak ogromne możliwości w zakresie optymalizacji produkcji przynosi czwarta rewolucja przemysłowa. Takie rozwiązania jak sieci neuronowe i uczenie maszynowe pozwalają wydajnie projektować procesy, sterować nimi, a nawet zapobiegać awariom. Dzięki współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz najlepszymi firmami technologicznymi, jesteśmy w stanie testować rozwiązania na najwyższym światowym poziomie, które realnie przełożą się na wzrost efektywności produkcji i wyniki Grupy – mówi Mirosław Skowron, Członek Zarządu CIECH S.A. odpowiedzialny m.in. za procesy produkcyjne i inwestycje.
CIECH to międzynarodowa, rozwijająca się grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach europejskich i globalnych. Firma eksportuje swoje produkty do ponad 100 krajów całego świata, m.in. sodę kalcynowaną, sodę oczyszczoną, sól, środki ochrony roślin, żywice epoksydowe i poliestrowe, pianki poliuretanowe oraz krzemiany i opakowania szklane.
Dodaj komentarz