Technologie

Pierwsza taka instalacja. Elektrociepłownia Gdańska stawia na dekarbonizację

W gdańskiej elektrociepłowni do 2030 r. ma nastąpić wyłączenie bloków węglowych. Ich zadania mają przejąć instalacje gazowo-parowe. Z procesem transformacji jest związane uruchomienie unikalnej inwestycji.

W elektrowni należącej do PGE Energia Ciepła powstała kotłownia rezerwowo-szczytowa, która składa się z dwóch kotłów olejowo-gazowych (moc 30 MW t) oraz – pierwszych w Polsce – dwóch kotłów elektrodowych (moc 35 MWt) zasilanych energią elektryczną.

Ochrona środowiska i szybka reakcja na ciepło

Nowa kotłownia Elektrowni w Gdańsku. Fot. pgeenergiaciepla.pl

Nowa kotłownia Elektrowni w Gdańsku. Fot. pgeenergiaciepla.pl

Budowa nowej instalacji jest związana z kwestią ochrony środowiska. To element strategii PGE, która stawia na jednostki nisko i zeroemisyjne.

Technologia kotłów elektrodowych, rozpoczynająca elektryfikację ciepłownictwa sieciowego w Trójmieście, będzie pełnić szczególnie ważną rolę już za kilka lat, kiedy w sieci znajdzie się czysta energia elektryczna z pierwszych w Grupie PGE morskich farm wiatrowych powstających na Morzu Bałtyckim. Ciepłownictwo będzie mogło kupować energię elektryczną z gwarancją pochodzenia właśnie z offshoru – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Jednak nowa technologia to nie tylko kwestia transformacji energetycznej. Nowa instalacja umożliwi także szybką reakcję na zapotrzebowanie na ciepło. Technologia pozwala na rozpoczęcie pracy kotłowni w zaledwie kilka minut.

Budowa instalacji trwała zgodnie z harmonogramem dwa lata. Jej koszt to 80 mln zł. Warto dodać, że mieszkańcy Trójmiasta już w tym sezonie grzewczym będą mieli możliwość skorzystania z ciepła wyprodukowanego w nowej instalacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *