Zabrzański budynek ma długą historię. Początkowo funkcjonował jako elektrownia, z której w 1897 roku po raz pierwszy popłynął prąd. Około 80 lat później przekształcono obiekt na elektrociepłownię i tą funkcję spełnia do dzisiaj. Kilkanaście tygodni temu otwarty został nowy rozdział tego miejsca.
W 2010 roku większość udziałów elektrociepłowni, zostało wykupionych za 82 mln zł przez firmę Fortum. To właśnie skandynawski koncern podjął decyzję o zbudowaniu nowej, unikalnej instalacji. Jej otwarcie miało miejsce 20 września br.
Na czym będzie polegać wyjątkowość nowej instalacji? Głównie jest to związane z elastycznością paliwową. Nowa elektrociepłownia będzie mogła być zasilana przez trzy różne rodzaje paliwa: węgiel, biomasę oraz RDF (ang. Refuse Derived Fuel). Na szczególną uwagę zasługuje ostatni z materiałów. RDF to paliwo, produkowane z odpadów, które nie nadają się do ponownego użycia. EC Fortum Zabrze będzie pierwszą polską elektrociepłownią, zasilaną przez tego typu surowiec.
Warto także podkreślić, że nowa instalacja spełnia standardy ochrony środowiska. Poprzez zastosowanie specjalnej technologii zmniejszy się (11 krotnie) emisja szkodliwych pyłów oraz dwutlenku siarki ( 7 krotnie).
– To pierwsza taka elektrociepłownia w Polsce. Stanowi filar obecności Fortum na Śląsku. Jest kluczowym elementem nowoczesnej infrastruktury ciepłowniczej Zabrza i Bytomia na najbliższe dziesięciolecia – mówił w czasie uroczystości otwarcia Pekka Lundmark, Prezes Grupy Fortum.
Moc nowej instalacji wynosi 225 MW wsadu w paliwie (moc cieplna: 145 MW, moc elektryczna: 75 MW). Zakładana roczna produkcja ciepła wynosi 730 GWh, natomiast prądu 550 GWh. Nowy obiekt będzie dostarczać energię cieplną do 70 tysięcy domów (w Zabrzu i Bytomiu).
Fortum prowadzi swoją działalność w Polsce od 2003 roku. Obecnie jest właścicielem trzech elektrociepłowni: w Częstochowie, Zabrzu i Bytomiu. Strategia Fortum w Polsce zakłada rozwój lokalnych źródeł wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, opartych o paliwa dostępne w regionie, w tym paliwa alternatywne.
Dodaj komentarz