Ikea Industry Poland. Fot. www.industry.ikea.pl

Ikea Industry Poland. Fot. www.industry.ikea.pl

Aktualności

IKEA inwestuje 250 mln zł w polski zakład. „Jeszcze dwa lata temu było tu pole kukurydzy”

W Chlastawie (woj. lubuskie) powstała nowa fabryka największego producenta mebli na świecie. Będzie to jeden z największych zakładów produkcyjnych w regionie. Zatrudnienie znalazło ok. 300 pracowników. W ramach otwarcia fabryki symbolicznie przecięto kłodę drewnem, zamiast tradycyjnej wstęgi.

W tym regionie IKEA Industry posiada cały kompleks produkcji mebli. Tworzą go fabryki w Zbąszynku, Zbąszyniu i Babimoście. Pierwszy zakład powstał w 1992 roku na bazie lokalnych spółdzielni meblarskich. Obecnie pracownicy wytwarzają tu ponad 600 rodzajów mebli IKEA, w tym meble do przechowywania z serii EKET, stoliki z serii LACK i meble dziecięce z serii STUVA. W ramach całego kompleksu Ikea Industry Zbąszynek zatrudnionych jest ok. 3,5 tys. pracowników.

Budowa nowej fabryki w Chlastawie trwała 14 miesięcy. Oprócz nowego zakładu produkcyjnego, utworzono także magazyn o powierzchni 30 tys. m2.

Jeszcze dwa lata temu było tu pole kukurydzy – mówił Wiesław Czyczerski, burmistrz Zbąszynka. – Chyba nikogo z obecnych w tym kompleksie nie muszę przekonywać, że było warto. Nowoczesna fabryka i kolejne miejsca pracy dają zarówno mieszkańcom, jak i gminie szansę na rozwój. Pamiętajmy, że inwestycję tworzą ludzie, a dla mnie ważne jest, że mam wśród was przyjaciół – dodał burmistrz Czyczerski.

W nowej fabryce zainstalowano nowoczesne systemy zarządzania produkcją.

– Stale poszukujemy nie tylko bardziej wydajnych kosztowo, ale przede wszystkim zrównoważonych sposobów produkcji mebli. Dlatego w nowej inwestycji wprowadziliśmy szereg rozwiązań, które pozwalają ograniczać zużycie surowców i efektywnie zarządzać odpadami, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej skali produkcji – mówi Paweł Brenienek, dyrektor zakładu Eket w IKEA Industry Zbąszynek.

Pracę w nowym zakładzie znalazło ok. 300 osób. Poszukiwano głównie specjalistów w obszarach technologii, utrzymania ruchu oraz obsługi maszyn.

IKEA Industry, będąca częścią Grupy Inter IKEA, jest największym producentem mebli drewnianych na świecie. Firma posiada 43 zakłady w 9 krajach, które zatrudniają łącznie około 19 000 pracowników. Każdego roku IKEA Industry produkuje ponad 100 milionów mebli dla klientów IKEA. W Polsce IKEA Industry zatrudnia około 10 000 pracowników w 20 zakładach produkcyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *