Aktualności

Jak będzie wyglądać Fabryka Przyszłości? Otwarto showroom hub4industry

Zdalnie sterowane roboty otworzyły showroom Fabryki Przyszłości w Krakowie. Obiekt zaprojektowany przez ekspertów i praktyków Przemysłu 4.0 przedstawia najważniejsze obszary nowoczesnego zakładu. Co możemy tam znaleźć?

Showroom dzieli się na kilka stref. W dziale „inteligentnej robotyzacji” znajdziemy roboty, które z jednej strony są łatwe w integracji, a z drugiej pomagają zmniejszyć ilość ręcznej pracy. „Niezawodna łączność” to kolejny z filarów obiektu. Według twórców showroomu sieć charakterystyczna dla Przemysłu 4.0 to taka, która sygnalizuje możliwą awarię (przez co pozwala uniknąć przestojów), a także daje pełną kontrolę nad tym, kto jest podłączony do sieci.

Istotną rolę w Fabryce Przyszłości pełni także cyberbezpieczeństwo. Chodzi o szybkie i sprawne wyłapywanie zdarzeń, pełną kontrolę i zarządzanie nad incydentami oraz autonomiczną ochronę.

W krakowskim showroomie znajdziemy też dział „inteligentna analityka”. Oznacza to monitorowanie zużycia maszyn czy też zarządzanie proaktywne, oparte o monitoring wskaźników wydajności i jakości produkcji.

Dostępny dla wszystkich

Fot. hub4industry

Fot. hub4industry

– Przemysł 4.0 już tu jest. Nie trzeba na to wiele dowodów – polskie firmy produkcyjne każdego dnia współpracują z dużymi, globalnymi firmami, które technologie przemysłu 4.0: automatyzację, robotyzację, łączność, już wprowadziły – mówił podczas otwarcia showroomu Wojciech Przybylski, prezes Krakowskiego Parku Technologicznego, lidera konsorcjum hub4industry.

Showroom znajduje się w dwóch krakowskich lokalizacjach: Astor Robotics Center (Wrobela 3) oraz Astor Technology Park (Smoleńsk 29). Zwiedzanie obiektu jest darmowe i dostępne dla wszystkich przedstawicieli branży przemysłowej.

– Zapraszamy wszystkich, którzy planują wprowadzić zmianę w swojej produkcji i chcą przekonać się na żywo, w prawdziwej hali fabrycznej, jak ta zmiana może wyglądać. Wprowadzanie innowacji w fabryce wymaga poukładania wielu „klocków”: wiedzy technologicznej, biznesowej i sprawdzenia, doświadczenia, jak nowa technologia może nam pomóc. Pokazujemy to wszystko tutaj na konkretach – nie w sali szkoleniowej, nie w sali hotelowej, ale w hali przemysłowej – twierdzi Bartosz Józefowski, dyrektor ds. przemysłu 4.0 w Krakowskim Parku Technologicznym.

Twórcami projektu są: Krakowski Park Technologiczny, Astor, T-Mobile oraz hubraum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *