Współpraca szkół i przemysłu morskiego. Fot. PSSE

Współpraca szkół i przemysłu morskiego. Fot. PSSE

Aktualności

Jak na Pomorzu wygląda współpraca szkół i przemysłu (stoczniowego)?

Na naszym portalu niejednokrotnie przypominaliśmy o potrzebie prowadzenia właściwej oferty dla uczniów szkół zawodowych i technicznych . Dopasowanie właściwej edukacji dla młodych ludzi może okazać się wartością nie tylko dla nich, ale także dla jego pracodawcy – danego zakładu produkcyjnego. Ważną rolę w tej kwestii mogą odgrywać poszczególne strefy ekonomiczne. Przyjrzyjmy się jaką działalność w tym zakresie prowadzi Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Na łamach portalu Fabryki w Polsce, analizowaliśmy wyniki raportu Krakowskiego Parku Technologicznego „Kto wykształci Twojego pracownika?”. Jeden z jego autorów mówił: –  Właściciel zakładu oczekuje, że uczeń, który przychodzi na praktyki, będzie później jego pracownikiem. Przedsiębiorca chciałby zauważać u praktykanta, że ten udowodni mu swoją wiedzą i zaangażowaniem, że inwestycja w prowadzenie praktyk będzie dla firmy opłacalna. Nie zawsze tak się dzieje. Warto pamiętać, że przedsiębiorca nie musi nikogo przyjmować na praktyki, a szkoła jest zobligowana by to swoim uczniom zapewnić – powiedział dla fabrykiwpolsce.pl Jarosław Komorniczak z Krakowskiego Parku Technologicznego.

Pomorze

Współpraca szkół i przemysłu morskiego. Fot. PSSE

Współpraca szkół i przemysłu morskiego. Fot. PSSE

Wybierzmy się na przeciwny region Polski – Pomorze. To tutaj działa Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, która również prowadzi szereg działań dla integracji środowiska przedsiębiorców i szkół branżowych i technicznych. A o tym, że jest potrzeba mówił dla portalu gdańsk.pl Dariusz Różycki, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gdańsku: – Potrzeby pracodawców w Trójmieście, zwłaszcza w Gdańsku są ogromne. Nie ma tygodnia, żebym nie otrzymał telefonu z prośbą o polecenie jakiegoś ucznia. Głód pracownika jest tutaj potężny – mówi Dariusz Różycki – Pracodawca w tej chwili oczekuje pracownika, który ukończył szkołę branżową lub technikum – tacy są najbardziej poszukiwani. – mówił dla portalu gdańsk.pl

Niewątpliwie z racji charakterystyki regionu, poszukiwani są przyszli pracownicy branży morskiej. Dlatego też kilka dni temu PSSE podpisała umowę ze Szkołami Okrętowymi i Ogólnokształcącym Conradinum w Gdańsku. Chodzi o to by dopasować profile kształcenie do potrzeb inwestora z przemysłu morskiego. Powyższe placówki będą kształcić specjalistów zgodnie z zapotrzebowaniem firm z tej branży.

– Pomorska Strefa chce być i jest  łącznikiem między szkołami a biznesem, ułatwiając im nawiązywanie kontaktu, a także tworząc projekty z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, takich jak m.in. wirtualna rzeczywistość czy różnego rodzaju symulatory do nauki – mówi Paweł Lulewicz, wiceprezes PSSE.

Ta inicjatywa to część szerszego projektu. W Trójmieście narodziła się koncepcja powołania Stoczniowego Centrum Kształcenia Zawodowego. W utworzonym na Wyspie Ostrów centrum  uczniowie mogliby zdobywać doświadczenie i umiejętności związane z przemysłem 4.0. Przyszli pracownicy przemysłu stoczniowego będą mogli skorzystać tu z symulatorów, nowoczesnego sprzętu i specjalnego oprogramowania.

Jak uzyskać „morskie kompetencje”?

Warto także wspomnieć o innych przykładach działalności PSSE w ramach budowania współpracy między szkołami a inwestorami.

Jednym z przykładów jest projekt „morskie kompetencje”. Pracownicy PSSE zauważyli, że zachęta do kształcenia się w kierunku gospodarki i przemysłu morskiego powinna się zaczynać jeszcze przed pójściem do szkół ponadgimnazjalnych. Dlatego w ramach projektu już 300 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych mogło przybliżyć swoją wiedzę o przemyśle morskim. W ramach programu uczniowie poznali działanie laboratorium specjalizującego się w badaniach gospodarki morskiej (Gdański Park Naukowo-Technologiczny), mogli zobaczyć pracę analityka chemicznego czy zapoznać się z zasadami tworzenia i działania start-upów.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna organizuje również wycieczki studyjne uczniów szkół gimnazjalnych oraz 8 klas szkół podstawowych do firm, m.in. z branży stoczniowej. Tylko w pierwszym semestrze tego roku szkolnego skorzystało z nich ponad 200 uczniów. 

Warto także wspomnieć o innych inicjatywach PSSE. Strefa utworzyła klasę patronacką w jednej z gdyńskich szkół, gdzie kształcą się przyszli monterzy kadłubów jednostek pływających. Najlepsi uczniowie będą mogli uzyskać płatne staże, wyjechać na targi branżowe, czy odbyć praktyki u jednej z współpracujących z PSSE firm. Strefa zorganizowała także działalność klas patronackich w Grudziądzu i Włocławku. Otworzono także pracownię obróbki drewna w Grudziądza czy pracownię elektryczną w Świeciu. Strefa ufundowała również pracownie mechatroniczne w Toruniu i Stargardzie i Włocławku.

Fot. PSSE

Fot. PSSE

W pracowniach uczniowie mogą zdobywać praktyczne umiejętności na nowoczesnym sprzęcie podobnym do tego, którego będą używać w przyszłej pracy – informuje PSSE

– Przygotowaliśmy dla uczniów specjalną ofertę wizyt studyjnych w firmach.  Osoby, które w szkole zajmują się doradztwem zawodowym często nie wiedzą, jak obecnie wygląda praca w przedsiębiorstwie produkcyjnym, w jaki sposób odbywa się proces rekrutacyjny, jakich umiejętności oczekuje się od  kandydatów do pracy. W 2018 roku zorganizowaliśmy kilkanaście wizyt, wszystkie cieszyły się dużym zainteresowaniem – podkreśla Damian Orzeł, który w  PSSE zajmuje się szkolnictwem branżowym. 

Firmy, które zdecydowały się na nawiązanie stałej współpracy z ośrodkami szkolnictwa zawodowego w ramach PSSE to m.in.: Bridgestone Stargard (fabryka opon), Cargotec (producent żurawi i podnośników) czy Steico (producent materiałów izolacyjnych z naturalnego włókna drzewnego).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *