W odcinku przedstawiamy proces produkcji okien drewnianych. W tym celu gościmy w fabryce okien i drzwi Slonawy.
Wizytę w fabryce, znajdującej się w gminie Oborniki (województwo wielkopolskie), zaczynamy od magazynu drewna, gdzie dowiemy się, jakie gatunki drewna najczęściej są wykorzystywane do produkcji okien marki Slonawy. Pokazujemy, jak kantówki są strugane i docinane na odpowiedni wymiar, do tego jak wykonywane są otwory, choćby na zamki i zawiasy. Ponadto, kamera m.in. uchwyciła, jak odbywa się tzw. profilowanie wzdłużne.
Odwiedzamy także centrum obróbcze fabryki, pokazując przy tym maszynę, która przygotowuje profile do systemów tarasowych przesuwnych. Następnie przechodzimy do etapu, w którym profile okienne – po uprzednim zaimpregnowaniu, a potem wysuszeniu – przygotowywane są do łączenia, a następnie – mechanicznie, za pomocą specjalnej prasy – łączone w całe ramy i skrzydła okienne. Co więcej, zobaczymy jak owe ramy i skrzydła poddawane są obróbce ręcznej.
Nasza kamera zagląda również na stanowisko, przy którym powstają listwy przyszybowe. A także do lakierni, gdzie uchwyciliśmy, jak powierzchnia ram i skrzydeł – po uprzednim nałożeniu podkładu, farby międzywarstwowej i szlifowaniu – pokrywana jest lakierem.
Po szybkiej wizycie w pomieszczeniu, w którym okna są suszone, przenosimy się do pracowni montażu elementów metalowych, gdzie montowane są zawiasy i okucia.
A następnie przyglądamy się procesowi szklenia okna, począwszy od kontroli jakości szkła, przez umieszczenie – przy pomocy robota przemysłowego – szyby w skrzydle okna, po działania stabilizujące szybę.
Okna drewniane, produkowane w fabryce Slonawy, znajdują swych nabywców nie tylko w Polsce, ale również w wielu krajach europejskich.
Dodaj komentarz