Aktualności

W tej branży jesteśmy eksportowym liderem

Tylko w ubiegłym roku wartość eksportu okien i drzwi polskich producentów zwiększyła się o jedną czwartą – do niemal 3 mld euro. Takie są ustalenia Centrum Analiz Branżowych. Co jeszcze wiemy?

Drzwi i okna wyprodukowane w polskich fabrykach są obecne na międzynarodowym rynku już od prawie dwudziestu lat. Od 2004 r. eksport polskiej stolarki zwiększył się 9-krotnie.

Ostatni raport CAB potwierdził zdecydowaną przewagę polskich producentów w tej branży nad innymi, europejskimi krajami. Drudzy w rankingu niemieccy wytwórcy zwiększyli eksport zaledwie o 0,6 % – do 1,8 mld euro.

Z raportu CAB można się także dowiedzieć, gdzie polskie firmy sprzedają najwięcej drzwi i okien. – W Niemczech sprzedaż polskich okien i drzwi zbliżyła się do 940 mln euro i była o ponad 16 proc. większa niż w 2020 roku. We Francji przekroczyła 300 mln euro (wzrost o 23 proc.), a we Włoszech zbliżyła się do 250 mln euro, co było wynikiem o 70 proc. wyższym niż we wcześniejszym sezonie – informuje Analityk Centrum Analiz Branżowych Maksymilian Miros Miros.

Według raportu tylko w dwóch krajach polscy producenci odnotowali niższą sprzedaż drzwi i okien – to Dania i Rosja.

Jednym z polskich producentów stolarki otworowej, która z powodzeniem sprzedaje swoje produkty w wielu europejskich krajach, jest firma Slonawy. Niedawno nagraliśmy odcinek programu „Fabryki w Polsce” w zakładzie tej spółki. Film możecie zobaczyć u góry strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *