Fabryki w Polsce

Jak powstają opakowania z tektury falistej?

Tektura falista to produkt, z którym często się spotykamy, zwłaszcza podczas zamówień z rynku e-commerce. Konstrukcja materiału nie wydaje się skomplikowana. Jednak jak możecie zobaczyć w najnowszym odcinku programu Fabryki w Polsce produkcja opakowań z tektury falistej wcale nie jest taka prosta.

Tektura falista

Tektura falista

Odwiedziliśmy zakład firmy Mondi Siemet w Wielkopolsce. Powstaje tu tektura pięcio i siedmiowarstwowa o grubości od 1 do 15 mm.

Nasze zwiedzanie zakładu zaczęliśmy od tworzenia projektu opakowania. Dla niektórych może być to zastanawiające, ale produkt, który znajdzie się w tekturze musi zostać dobrze dopasowany. Jeżeli producent nie dostarczy projektu, można wykonać skan produktu i na podstawie trójwymiarowego modelu wykonać schemat opakowania.

Następnie na ploterze wycinany jest prototyp opakowania z tektury falistej. Po udanym procesie można przejść do seryjnej produkcji. Najważniejszą maszyną jest tekturnica, z naszego odcinka dowiecie się z jakich części składa się to urządzenie. Opowiemy Wam także w jaki sposób materiał umieszczany jest na linii oraz jak przebiega proces łączenia warstwy falistej z płaską.

W naszym programie zobaczycie także kolejne elementy produkcji opakowań – bigowanie, nadruk, wycinanie otworów i składanie opakowania.

Niektóre materiały muszą sobie radzić z naprawdę ciężkimi produktami. Dlatego w naszym programie przedstawiamy Wam również testowanie opakowań – przeprowadza się m.in. badania uderzeń punktowych oraz zginania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *