Uprawa pomidorów może nastąpić różnymi sposobami. Jedną z nich jest przygotowanie rozsady, czyli młodych roślin, które po wysianiu nasion w szklarniach mogą zostać zaaplikowane na miejsca stałe. Aby zobaczyć, jak powstają rozsady pomidorów odwiedziliśmy największego polskiego producenta rozsad warzyw szklarniowych i gruntowych – Grupę Rozsad Krasoń.
W najnowszym odcinku programu „Fabryki w Polsce” zobaczymy różne czynności, które towarzyszą procesowi powstawania rozsad. W filmie zobaczycie m.in. wysiew, szczepienie siewek i sadzenie. Jaką rolę pełni wermikulit? Co się dzieje w kiełkowniku? Oglądajcie program „Fabryki w Polsce”!
Od typowej produkcji do nowoczesnego parku maszyn
Historia przedsiębiorstwa zaczęła się w latach .90, kiedy Grzegorz Krasoń wraz z żoną Agatą zajmowali się zwykłą produkcją ogrodniczą. W 1997 r. powstało Gospodarstwo Ogrodnicze Krasoń, które wyspecjalizowało się w produkcji rozsad warzyw.
O skali rozwoju przedsiębiorstwa może świadczyć fakt, że na początku firma dysponowała szklarnią o wielkości 0,5 hektara, a obecnie posiada trzy systemy szklarniowe o łącznej powierzchni kilkunastu hektarów. Warto także dodać, że pracownicy Grupy Producentów Rozsad Krasoń dysponują nowoczesnym parkiem maszynowym, a w celu usprawnienia logistycznego utworzono centralny punkt zamówień i dystrybucji.
Obiekty Grupy
Firma Grzegorza i Agaty Krasoniów dysponuje szklarniami w Piaskach i Kisielach (okolice Piotrkowa Trybunalskiego) oraz w Świętej nieopodal Złotowa. Warto zwrócić uwagę na ostatni z obiektów, który śmiało można uznać za jedno z najnowocześniejszych tego typu miejsc w Europie. – Powstawał on od zera i wraz ze szklarnią konieczne było wybudowanie całego zaplecza – hali spedycyjnej, nowoczesnej kotłowni miałowej, zbiornika buforowego i sztucznego zbiornika stanowiącego rezerwuar wody deszczowej zbierającej się na dachu szklarni – informuje firma na swojej stronie internetowej.
Wszystkie szklarnie Grupy Rozsad Krasoń są wyposażone w nowoczesne systemy nawadniania i ogrzewania oraz system zalewowy z zamkniętym obiegiem wody. W obiektach firmy znajdziemy także automatyczną linię do elektronicznego sortowania siewki pomidora, co ma istotny wpływ na wysoką jakość sadzonki.
Dodaj komentarz