Fabryki w Polsce

Jak powstają rozsady pomidorów? [VIDEO]

Uprawa pomidorów może nastąpić różnymi sposobami. Jedną z nich jest przygotowanie rozsady, czyli młodych roślin, które po wysianiu nasion w szklarniach mogą zostać zaaplikowane na miejsca stałe. Aby zobaczyć, jak powstają rozsady pomidorów odwiedziliśmy największego polskiego producenta rozsad warzyw szklarniowych i gruntowych – Grupę Rozsad Krasoń.

W najnowszym odcinku programu „Fabryki w Polsce” zobaczymy różne czynności, które towarzyszą procesowi powstawania rozsad. W filmie zobaczycie m.in. wysiew, szczepienie siewek i sadzenie. Jaką rolę pełni wermikulit? Co się dzieje w kiełkowniku? Oglądajcie program „Fabryki w Polsce”!

Od typowej produkcji do nowoczesnego parku maszyn

Historia przedsiębiorstwa zaczęła się w latach .90, kiedy Grzegorz Krasoń wraz z żoną Agatą zajmowali się zwykłą produkcją ogrodniczą. W 1997 r. powstało Gospodarstwo Ogrodnicze Krasoń, które wyspecjalizowało się w produkcji rozsad warzyw.

O skali rozwoju przedsiębiorstwa może świadczyć fakt, że na początku firma dysponowała szklarnią o wielkości 0,5 hektara, a obecnie posiada trzy systemy szklarniowe o łącznej powierzchni kilkunastu hektarów. Warto także dodać, że pracownicy Grupy Producentów Rozsad Krasoń dysponują nowoczesnym parkiem maszynowym, a w celu usprawnienia logistycznego utworzono centralny punkt zamówień i dystrybucji.

Obiekty Grupy

Firma Grzegorza i Agaty Krasoniów dysponuje szklarniami w Piaskach i Kisielach (okolice Piotrkowa Trybunalskiego) oraz w Świętej nieopodal Złotowa. Warto zwrócić uwagę na ostatni z obiektów, który śmiało można uznać za jedno z najnowocześniejszych tego typu miejsc w Europie. – Powstawał on od zera i wraz ze szklarnią konieczne było wybudowanie całego zaplecza – hali spedycyjnej, nowoczesnej kotłowni miałowej, zbiornika buforowego i sztucznego zbiornika stanowiącego rezerwuar wody deszczowej zbierającej się na dachu szklarni – informuje firma na swojej stronie internetowej.

Wszystkie szklarnie Grupy Rozsad Krasoń są wyposażone w nowoczesne systemy nawadniania i ogrzewania oraz system zalewowy z zamkniętym obiegiem wody. W obiektach firmy znajdziemy także automatyczną linię do elektronicznego sortowania siewki pomidora, co ma istotny wpływ na wysoką jakość sadzonki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *