Baltic Hub. Fot. dctgdansk.pl

Baltic Hub. Fot. dctgdansk.pl

Aktualności

Inwestycja za 450 mln euro. „Powiększymy terytorium lądowe Polski o 36 ha”

Baltic Hub to największy polski terminal kontenerowy. Do gdańskiego portu wpływa kilkaset statków rocznie, w tym największe na świecie kontenerowce. Władze obiektu poinformowały o kolejnej inwestycji, która jeszcze bardziej umocni jego pozycję.

Kierownictwo Baltic Hub dąży do tego, aby gdański obiekt stał się jednym z największych hubów kontenerowych w Europie. Już dziś terminal w Gdańsku to brama transportowa dla wielu państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Aby jeszcze bardziej umocnić pozycję Baltic Hub zdecydowano się na kolejną inwestycję.

Kolejny terminal

Baltic Hub. Fot. dctgdansk.pl

Baltic Hub. Fot. dctgdansk.pl

28 listopada br. rozpoczęła się budowa trzeciego głębokowodnego terminalu T3. Obiekt będzie miał ścianę nabrzeża o długości 717 metrów i głębokości 17,5 metra. Dzięki temu powierzchnia operacyjna Baltic Hub zwiększy się o 36,5 hektara.

W ramach inwestycji do terminalu w Gdańsku trafi także nowoczesny sprzęt. Władze Baltic Hub planują zakup siedmiu żurawi nabrzeżnych, które mogą obsługiwać największe statki na świecie. Terminal będzie także wyposażony w dwadzieścia półautomatycznych suwnic bramowych umożliwiających operatorom zdalne sterowanie.

Dwa etapy prac

Wartość całego projektu to 450 mln euro. Tak duża inwestycja musi być podzielona na etapy. W pierwszej fazie pracownicy firmy Budimex i Deme wybudują 36-

Uroczyste rozpoczęcie inwestycji. Fot. Budimex

Uroczyste rozpoczęcie inwestycji. Fot. Budimex

hektarowy terminal. Natomiast w drugiej części projektu powstanie budowa ściany nabrzeża.

– W ciągu najbliższych miesięcy powiększymy terytorium lądowe Polski o 36 hektarów. Same prace budowalne zakładają wykonanie robót czerpalnych o kubaturze ponad 4 mln m3, wykonanie linii cumowniczej o długości ponad 700 m. Sam terminal T3 będzie pół automatyczny co jest nowością w Polsce i trendem obecnym w tej chwili na świecie – mówi Cezary Łysenko, Dyrektor Dywizji Budownictwa Infrastrukturalnego Budimex SA.

Baltic Hub obsługuje rocznie ponad 700 statków, z czego ok. 100 stanowią największe kontenerowce na świecie. Terminal każdego roku generuje 12 mld zł do budżetu państwa z podatku VAT. Obiekt zatrudnia ponad 1200 pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *