Fabryki w Polsce

Jak Powstaje ZGRZEWARKA Wysokiej Częstotliwości? [VIDEO]

Technologia zgrzewania wysokiej częstotliwości umożliwia zespolenie materiałów bez narażenia ich na uszkodzenia. Jak powstają takie urządzenia? Odwiedzamy firmę Zemat, która jako jedna z nielicznych na świecie produkuje tego typu zgrzewarki.

Na czym polega technologia zgrzewania wysoką częstotliwością? – To łączenie tworzyw poprzez poddanie ich energii o wysokiej częstotliwości w polu elektromagnetycznym – wyjaśniał w programie „Fabryki w Polsce” Marek Gąsiorowski, North America Export Manager Zemat.

W programie dowiecie się o wielu istotnych kwestiach związanych z tą technologią. Dlaczego zgrzewarka wysokiej częstotliwości jest atrakcyjna dla różnych branż przemysłu? Co stanowi „serce” całej maszyny? Jaka jest rola falowodu w tej technologii? Odpowiedź w najnowszym odcinku programu „Fabryki w Polsce”!

Trudne początki

Firma Zemat to dzisiaj międzynarodowe przedsiębiorstwo. Swoje produkty dostarcza do 75 krajów świata. Ale początki działalności były o wiele trudniejsze.

Założyciel Zematu to Zenon Matczak, który w 1957 r. utworzył Zakład Maszyn Elektronicznych. To niełatwe dla prywatnej działalności czasy. Matczak jednak dążył do kolejnych wyzwań, wraz z grupą studentów Politechniki Łódzkiej zbudował pierwszy w Polsce Generator Wielkiej Częstotliwości.

Dzisiaj w ofercie firmy znajdziemy wiele rodzajów maszyn przemysłowych. Są to m.in. laserowe plotery tnące, wykrawarki walcowe, automaty do produkcji pudeł z tektury czy termoformiarki – maszyny do formowania próżniowego.

Z produktów Zematu korzystają przedstawiciele różnych sektorów. Producenci z branży militarnej mogą wykorzystać maszyny Zematu do produkcji kamizelek i hełmów, a Ci z przemysłu energetycznego – do formowania izolatorów.

Firma posiada zakład produkcyjny na terenie Łodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *