Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Przemysłowe historie

#KalendariumPrzemysłowe: Pierwszy polski adres IP

Przez długi okres za początek internetu uznawano rok 1991. Tego roku 17 sierpnia z Wydziału Fizyki UW wysłano pierwszego e-maila do uniwersytetu w Kopenhadze. Dopiero niedawno okazało się, że w Krakowie już rok wcześniej nawiązano internetową łączność.

Pierwsze internetowe łącze uruchomiono 26 września 1990 r. Z dzisiejszej perspektywy jego prędkość może szokować… było to zaledwie 9600 bit/sek. Jednak najtrudniejszym elementem było uzyskanie adresu IP. Procedura odebrania adresu IP nie była wtedy łatwa. Cały proces trwał kilka miesięcy. Jednak z pomocą przyszli szwajcarzy z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN), którzy pomogli w uzyskaniu pozwolenia.

To się udało 19 listopada 1991 r., kiedy Ministerstwo Obrony USA nadało pierwszy w Polsce adres IP (192.86.14.0) dla Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie. Dzień później krakowscy naukowcy odebrali z CERN pierwszego e-maila.

Za podłączenie do sieci fizycy musieli miesięcznie płacić 13 milionów starych polskich złotych. Co dzisiaj stanowi ok. 1300 PLN.

Choć wydarzenia z Krakowa możemy uznać  za początek rozwoju internetu w Polsce, to na prawdziwą rewolucję trzeba było poczekać. Przynajmniej do połowy lat 90., internet był zarezerwowany dla nielicznych środowisk, głównie ze świata akademickiego. Jak udało się upowszechnić tą technologię w polskich domach? Tego dowiecie się z kolejnego artykułu na naszym portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *