Blok gazowo-parowy Orlenu w Płocku. Fot. Orlen

Blok gazowo-parowy Orlenu w Płocku. Fot. Orlen

Aktualności

Coraz bliżej neutralności emisyjnej? Kolejny duży projekt Orlenu

Strategia Grupy Orlen zakłada osiągnięcie do 2050 r. pełnej neutralności emisji dwutlenku węgla. W tym celu polska spółka rozpoczęła kilka różnych projektów, o których pisaliśmy na naszym portalu. To choćby rozwój instalacji biogazowych czy rozbudowa kompleksu Olefin, czyli największa inwestycja petrochemiczna w Europie. Czas na kolejny projekt – tym razem na Pomorzu.

Przedstawiciele Grupy Orlen poinformowali o budowie elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu. Grupa – w skład, której wchodzą PKN Orlen i Energa – zobowiązała się do pokrycia 100% nakładów inwestycyjnych związanych z tym projektem. Spółka zastrzega jednak, że wydatki związane z inwestycją nie mogą przekroczyć 1,8 mld zł.

– Nasza strategia zakłada osiągniecie powyżej 2,5 GW mocy w odnawialnych źródłach energii, ale także 2 GW w elektrowniach gazowych. Skutecznie realizujemy ten cel, a kolejnym krokiem, który nas do niego przybliży, może być budowa elektrociepłowni parowo-gazowej w Grudziądzu. To projekt, który, w przypadku decyzji inwestycyjnej, istotnie przyczyni się do stworzenia silnego, a przede wszystkim bilansującego się pionu energetycznego koncernu i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Włocławek, Płock, Ostrołęka…

Rozbudowa instalacji we Włocławku. Fot. Orlen

Rozbudowa instalacji we Włocławku. Fot. Orlen

Oczywiście inwestycja w Grudziądzu to tylko element szerszej strategii osiągnięcia neutralności emisji.

Obecnie grupa Orlen posiada dwa bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku. Do polskiej grupy należy także Elektrociepłownia Płock, która jest jednym z największych tego typu obiektów w Europie. To jednak nie wszystko. W ramach strategii redukcji emisji spalin, firma inwestuje 2,5 mld zł w budowę bloku gazowego w Ostrołęce (moc: 745 MW).

Oczywiście ważnym elementem strategii są także elektrownie wytwarzające moc z odnawialnych źródeł energii. Grupa Orlen posiada 58 takich obiektów, jak np. elektrownie wodne, farmy wiatrowe czy farmy fotowoltaiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *