Technologie

Kosze na śmieci z internetem. Nowe rozwiązanie ułatwi życie mieszkańcom Mysłowic

Chcesz wyrzucić śmieci, ale zbiornik jest tak przepełniony, że jego zawartość rozsypuje się po całej wiacie? Już niebawem, w Mysłowicach, takie sytuacje nie będą miały prawa się wydarzyć. Urząd Miasta, we współpracy z Orange, wprowadza tam innowacyjne rozwiązanie, które sprawi, że zbiorniki będą opróżniane, zanim dojdzie do przepełnienia.

Kosze zostaną zaopatrzone w technologię CAT – M1, działającą w oparciu o sieć mobilną 4G Orange. Dzięki niej operator systemu miejskiego będzie miał dostęp do danych, które pozwolą mu oszacować stan zapełnienia poszczególnych koszy na śmieci, a w konsekwencji zoptymalizować harmonogram odbioru odpadów. – Inteligentne zarządzanie odpadami nie powinno się ograniczać jedynie do przekazywania przez kosz informacji, poprzez sieć mobilną, że jest zapełniony. Równie ważne jest, by system zarządzający całym procesem, komunikował się z pojazdami, zbierającymi odpady i zmieniał ich trasę, by taki kosz opróżnić. Dzięki integracji z nawigacją, powinien dobrać optymalną trasę przejazdu, a zebrane dane, powinny wskazywać np. gdzie pojemników powinno być więcej, w jakich terminach powinny być opróżniane, czy prognozować potrzeby miasta na przyszłość – wyjaśnił Sebastian Grabowski, dyrektor IoT i Zaawansowanych Technologii w Orange Polska.

Podpisane porozumienie ma poprawić funkcjonowanie całego systemu i zwiększyć jego wydajność, co w efekcie przełoży się na utrzymanie czystości w mieście, poprawiając komfort życia mieszkańców. Jak zapewnia Orange, miasto Mysłowice nie poniesie kosztów finansowych przedsięwzięcia.

Inteligentne” kosze na śmieci to doskonały przykład wdrożenia koncepcji „internetu rzeczy” (ang. Internet of Things) w przestrzeni miejskiej. Internet rzeczy to idea, wedle której przedmioty wyposażone w odpowiednie sensory, mogą się między sobą komunikować. Koncepcja Orange w tym wypadku nawiązuje także do koncepcji „smart city” (inteligentne miasto). Jej celem jest, przede wszystkim, optymalizacja miejskiej infrastruktury, która dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, ma wzmocnić swoją interaktywność, wydajność, a tym samym wpłynąć na podniesienie jakości życia mieszkańców. Podobne przykłady wdrożenia „smart city”, to m.in. automatyczne wykrywanie zagrożeń za pomocą miejskich kamer, czy monitoring miejsc parkingowych. 

W czerwcu 2018 roku Orange podpisało umowę z władzami Aglomeracji Śląsko-Dąbrowskiej. Współpraca zakłada wprowadzanie rozwiązań wspierających budowę inteligentnych miast. Mysłowice, jako pierwsze polskie miasto, uczestniczą w testach technologii CAT-M1. 

fot. Orange

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *