Technologie

Miedź zamiast stali i aluminium. KGHM pracuje nad innowacyjnym projektem

Bardzo duża część polskich napowietrznych linii energetycznych została wyprodukowana ze stali i aluminium. To niedoskonała technologia, która m.in. słabo przewodzi energię elektryczną. Z tego powodu KGHM wraz z szerokim konsorcjum pracuje nad specyficzną, miedziową technologią, która ma poprawić wiele właściwości.

Kable niskostratne. Fot. KGHM

Kable niskostratne. Fot. KGHM

Celem projektu jest stworzenie rdzeni do przewodów elektrycznych na bazie stopów miedzi i srebra. Tego typu produkty charakteryzują się m.in. wysoką wytrzymałością, przewodnością oraz obciążalnością prądową. Co równie istotne miedziowa technologia ma także gwarantować mniejsze straty przesyłu energii elektrycznej o ok. 20%.

Obecnie trwają testy innowacyjnej technologii. Przewody zostały zawieszone na linii relacji Polkowice-Rudna Zachodnia, a sieć zasila obiekty KGHM. Sprawdza się m.in. parametry wytrzymałościowe oraz rzeczywiste podwyższenie obciążalności prądowej. Badania potrwają co najmniej rok.

Przedstawiciele KGHM poinformowali, że technologia produkcji oraz konstrukcja przewodów została objęta ochrona patentową w kraju i za granicą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *