Aktualności

Nauka i przemysł. Wiemy, jak będzie wyglądać centrum badawcze PKN Orlen

Do końca 2020 roku przy zakładzie produkcyjnym Orlenu w Płocku powstanie nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe. Inwestycja ma umożliwić polskiemu koncernowi naftowemu wdrażanie własnych rozwiązań czy przeprowadzanie testów, które usprawniłyby procesy technologiczne.

– Dzięki tej inwestycji będziemy w stanie opracowywać nowe technologie i uzyskiwać dla nich patenty, co przyczyni się do efektywnego wydłużenia łańcucha wartości. Budowa Centrum umożliwi nam także testowanie nowych rozwiązań i produktów technologicznych pojawiających się na rynku przed ich wprowadzeniem na instalacje – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Centrum będzie wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę badawczą. Analitycy przeprowadzą tu badania z różnych działów : petrochemii, biopaliw, asfaltów czy olejów smarowych. W Płocku zostanie wybudowana także jedna z najnowocześniejszych hamowni silnikowych – przeznaczona do prowadzenia testów najlepszej jakości paliw.

Przedstawiciele Orlenu podkreślają, że najważniejsza część CBR to Hala Odwzorowań i Pilotaży. – Blisko 2 tys. m2 zaawansowanej konstrukcyjnie i technologicznie powierzchni wyposażone będzie w szeroki wachlarz instalacji badawczych oraz pilotażowych. Temperatury procesów oraz ciśnienia odwzorowywać będą warunki na wielkotonażowych instalacjach produkcyjnych, sięgając nawet 1000 o C i 40 atm. Hala Odwzorowań i Pilotaży wykonana zostanie w najwyższej klasie bezpieczeństwa i pozwoli na sterowanie procesami z poziomu przeszklonej sterowni – czytamy w komunikacie PKN Orlen.

Co więcej, w obiekcie postawiono na proekologiczne rozwiązania. Energii elektrycznej dostarczą panele fotowoltaiczne i turbina wiatrowa, a kierowcy samochodów elektrycznych będą mogli doładować swoje pojazdy w specjalnym punkcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *